İŞÇİ SINIFI

Kandıra F Tipi'nde 3 tutsağa 'süngerli oda' işkencesi

http://dl.dropbox.com/u/15265873/KizilYildiz/Haberler/F-tipi-hapishane.jpgF tipi cezaevlerinde yaşanan keyfi uygulamalar sürüyor. Kandıra F tipi cezaevinde kalan Bülent Özdemir isimli siyasi tutuklu revire çıkmak için defalarca dilekçe yollayan Rıza Çatakbaş, Selman Tökü, Hüseyin Tepe isimli tutsakların revir yerine süngerli oda denen işkence hücrelerine atıldıklarını belirterek duyarlılık çağrısında bulundu.

Keyfi aramalar, telefon yasaklamaları, avukatlarla görüşme engelli gibi uygulamaların sürdürüldüğü Kandıra F tipi cezaevinde şimdi de revire çıkmak isteyen hasta tutsakların sünger odalarına kapatıldığı öğrenildi.

‘ARKADAŞLARIMIZDAN HABER ALAMIYORUZ’

Yaklaşık bir haftadır keyfi ayakkabı aramasını kabul etmedikleri için revire, hastaneye ve telefona götürülmediklerini aktaran Bülent Özdemir yakınlarına gönderdiği faksta şunları söyledi : ”Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Fakat karşılığında keyfiliğin son bulmasını beklerken revir talebi olup da götürülmeyen Rıza Çatakbaş, Selman Tökü, Hüseyin Tepe, Cihan Güneş yerlerde sürüklenerek zorla revire götürüldüler. Bu duruma da itiraz eden Rıza, Hüseyin ve Selman revir yerine süngerli odaya kapatıldı.”

Süngerli odayı, ”Sünger ile ses yalıtımı yapılmış, taşan bir tuvaleti olan ve 24 saat ışığın açık olduğu, insanlık dışı bir mekan’’ olarak tarif eden Özdemir, ”Rıza Çatakbaş maruz kaldığı işkenceler sonucunda kolu çıkmasına rağmen, hala orada tutulurken, diğer arkadaşlarımızda hiç bir haber alamıyoruz bu yüzden endişeliyiz” dedi.

Bir haftadır tutukluların haklarının cezaevi idaresi tarafından gasp edildiğini belirten Özdemir şu bilgileri verdi: ”Avukat ziyareti, koli alımı gibi haklarımızdan verilmemesi yetmemiş gibi bir de süngerli odalara kapatılmamız hak gasplarımızı katmerleştiriyor. Bu konuda duyarlılık bekliyorum. İnsanlık dışı bu uygulamalara sessiz kalınmamasını istiyoruz.”

ANF

Etiketler
Daha fazlası
Close