DÜNYA

Katar’la yaşanan kriz petrolü uçurdu

Körfezde Katar’la diplomatik ilişkilerin kesilerek sınırların kapatılması kararı petrol fiyatlarını yükseltti.

HABER MERKEZİ– Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Yemen ve Bahreyn’in Katar ile diplomatik ilişkileri kesme kararının ardından petrol fiyatları fırladı. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1.1 artarak 50.48 dolara yükseldi. Asya hisse senetleri de karışık seyretti.

Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı olan Katar’la yaşanan diplomatik krizin, dünyada LNG ithalatında da sarsıntı yaratması bekleniyor.

ABD işbirlikçisi sunni blokun başını çeken Suudi Arabistan ve diğer 3 ülke Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilişkileri kesme kararından hemen sonra Yemen ve Libya da aynı yolu izledi.

Gerekçe Katar’ın “terörizmle bağlarının olması“. Bu ülkeler Katar’ın IŞİD ve Müslüman Kardeşler gibi ‘terörist grupları’ desteklediğini savunuyor. Kararın, ABD Başkanı Donald Trump’ın bölge ziyaretinden sonra gelmesi bile işin içinde başka işlerin olduğunu göstermeye yetiyor.

Meselenenin aslını, Katar’ın ‘boyundan büyük işlere kalkışarak’ ABD’yi öfkelendirmesi ve Suudi Arabistan ve Mısır gibi bölge ülkelerini rahatsız etmiş olması oluşturuyor.

Yine boyunu aşan bir diğer ülke olarak ve Katar’la son deönemlerde kirli para vr ticaret ilişkilerini yoğunlaştıran Türkiye’nin bu gelişme karşısında nasıl bir tutum alacağını hep beraber göreceğiz.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close