Manşet

Katliamın üzerinden 35 ay geçti…

Ankara Gar Katliamı’nda ölümsüzleşen yoldaşlarımız, katliamın 35. ayında gar önünde anıldı

HABER MERKEZİ– Ankara Gar önüne anma için gelenler, polisler tarafından söylenen “Temsili anıtın bulunduğu 10 metre karenin dışına çıkamama” sınırlaması ile karşılaştı. Aileler bu baskıya tepki göstererek “Sadece anıtın bulunduğu 10 metrekare ile bizi sınırlandıramazsınız” dediler. Katliam sırasında gar önünde binlerce insanın olduğunu ve bu yüzden tüm alanın onlara ait olduğunu belirttiler.

Anma saat 10:04’de sloganlar ve saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından dernek başkanı Mehtap Sakinci Coşgun kısa bir konuşma yaptı.

Coşgun konuşmasında katliamın 3. yılında hala bir anıt yapılmadığını belirterek “Göstermelik de olsa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin anıt yapılması konusunda verdiği bir karar vardı. Ama hala bu söz yerine getirilmedi, getirilmesi için gerekli mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Coşgun konuşmasında firari sanıkların yargılanacağı 8 Kasım mahkemesine de değinerek bu duruşmaların kitlesel olarak takip edilmesine ve katılıma çağrı yaptı. Ayrıca İran’da idam edilen üç Kürt devrimciye değinerek, “Barışa çağrı yapanları idam edebilirsiniz, katledebilirsiniz ancak barışı katledemezsiniz” dedi.

Coşgun 10 Ekim Katliamı’nın üçüncü yıl anmasına da değinerek “Biz burada olacağız. Biliyoruz TOMAlarıyla, joplarla, gazlarla ailelerimize yine müdahale edip bizim bu alana girişimizi engellemeye çalışacaklar” dedi. Yine de alanda olacaklarını belirten Coşgun, tüm kamuoyuna da çağrı yaptı.

Anıta bırakılan karanfillerin ardından anma son buldu.

Gazete.alınteri1.org

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close