GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Kıbrıs’ta 15 bin inşaat işçisi greve çıkıyor

Bastırılan ücretler ve gasp edilen sosyal hakları için 24 saatlik greve çıkacak olan işçiler inşaat patronlarını uyaracak

HABER MERKEZİ– Güney Kıbrıs’ta, Limassol, Lefkoşa ve Larnaka gibi bir çok kentte binlerce inşaat işçisi, bastırılan ücretler ve gasp edilen sosyal hakları için 24 saatlik greve çıkarak inşaat patronlarını uyaracak.

Cyprus Mail’de yar alan habere göre, tüm bölgelerden yaklaşık 15 bin inşaat işçisi, toplu sözleşmelerin yenilemesi görüşmelelerinde sonuç çıkmaması üzerine yarın iş bırakacak.

Alanda örgütlü 3 sendika yüklenici firmaların, çalışma saatleri, ücretler, tatiller ve diğer sosyal hak ve ödeneklerin kurala bağlandığı toplu sözleşmenin yenilenmesinde ayak sürüdüğünü, patronların böylece, kayıt dışı istihdam yoluna başvurarak ücretleri düşürdüğünü, sosyal hakların gaspedildiğini belirtiyorlar.

Sendikalar, geçen ay firmalarla anlaşmaya varılamamasından dolayı uyarı grevine başlayacaklarını duyurmuştu.

Öte yandan, Limassol ticaret ve sanayi odası (Keve), sürmekte olan birçok projeyi tamamlamak için sadece Limassol’daki kumarhane ve otel inşaatlarında 6 bin işçiye ihtiyaç duyulacağını, 3 bin işçinin 5 yabancı şirketin şantiyelerinde istihdam edileceğini açıklamıştı.

Büyüyen şantiyelerde ucuz emek sömürüsü üzerinden karlar devşirmek isteyen patronlarla öfke biriktirmiş işçiler arasında sert bir kapışma yaşanacağı bekleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close