DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Panama: İnşaat işçileri grevinde anlaşma sağlandı

90 bin inşaat işçisinin 18 Nisan’dan beri sürdürdüğü grev bugün anlaşmayla sonuçlandı

HABER MERKEZİ– Panama’da SUNTRACS sendikasının çağrısıyla 18 Nisan’da başlayan ve 90 bin inşaat işçisinin katıldığı grev, sendika ile patronlar arasında varılan anlaşmayla bugün sonuçlandırıldı.

Önümüzdeki 4 yıl için geçerli olacak yeni sözleşme konusunda aylardır yürütülen görüşmelerde patronlar ilkin yıllık yüzde 0,5 oranında zam önerisini dayattı. Sendika ise yüzde 15 oranında zam istedi.

Ülke çapında, içlerinde mega projelerin de olduğu 260 büyük inşaat şantiyesinde etkili olan grev karşısında patronlar tekliflerini yüzde 3’e yükseltmek zorunda kaldı. Sendika ise talebini yüzde 15’ten yüzde 9’a çekti.

Son aşamada, bugün (Cuma akşam saatlerinde) patronlar zam oranını biraz daha yukarıya çekerek sendikayı anlaşmaya razı etti. Hükümetin de aktif şekilde katıldığı görüşmelerde varılan anlaşma 4 yıl için geçerli olacak.

Buna göre, devlet projelerinde çalıştırılan işçilerin ücretlerine ardışık 4 yıl için yüzde 4, yüzde 4, yüzde 5, yüzde 5 olmak üzere toplam yüzde 18 oranında zam yapılacak.

Özel sektörde -mega projeler dışındaki- şantiyelerde çalıştırılan işçilerin ücretlerinde ardışık 4 yılda, yüzde 3, yüzde 3, yüzde 4, yüzde 4 olmak üzere toplam yüzde 14 oranında zam öngörülüyor.

Mega projelerde ise ücretlere her yıl için yüzde 11 olmak üzere 4 yılda toplam yüzde 44 oranında zam yapılacak.

Saat ücretleri ise, kalifiye işçiler için 5 dolardan 5,70 dolara, diğer işçiler için 3,71 dolardan 4.23 dolara yükseltilmiş olacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close