DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADIN

‘Kırsal sağlık’ta çalışan kadın emekçilerin mücadelesi sürüyor

Hindistan’da kırsal topluluklardaki binlerce sağlık çalışanı dün Yeni Delhi’de protesto yürüyüşü ve mitingi gerçekleştirdi

asha 1HABER MERKEZİ– Hindistan’da sağlık hizmetinin özelleştirilmesine karşı ve kırsal topluluklardaki sağlık hizmeti altyapısının iyileştirilmesi talebiyle 6 binin üzerinde ASHA emekçisi Yeni Delhi’de yürüyüş ve miting yaptılar.

asha 2

CITU sendikasının organize ettiği eyleme 11 eyaletten emekçiler katıldı. ASHA’nın eylemine yine kırsal bölgelere sağlık hizmeti götüren Anganwadi çalışanları, tarım işçileri ve çeşitli işçi örgütleri destek verdiler.

Yaklaşık iki aydır, düşük ücretler, işten atılmalar gibi sorunlarla ilgili protestolar gerçekleştiren Anganwadi sağlık emekçilerinden farklı olarak ASHA çalışanları kırsal toplulukların kendi içinden seçilen kadınlardan oluşuyor.

ASHA gibi Anganwadi’de çalışan kadın emekçiler de kırsal topluluklara, özellikle kadın ve çocuklara sağlık hizmeti ulaştırıyorlar.

asha 3

asha 4

ASHA emekçileri, halk sağlığı sistemindeki özelleştirmelerin durdurulması, kamu sağlık tesislerindeki altyapı ve donanımın iyileştirilmesi, sağlık bütçesinin GSYH’nin en az yüzde 6’sına yükseltilmesi, ücretlerin ve diğer sosyal hakların artırılması gibi taleplerde bulunuyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close