DÜNYAİŞÇİ SINIFIKAPİTALİZM ELEŞTİRİSİManşet

Köleliğin dibi: Kanalizasyonda gelen ölüm

Hindistan’da kanalizasyonu temizlemeye çalışan 5 işçi zehirlenerek hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ– Kapitalizmde „modern ücretli kölelik“ geçerlidir. Ama bazı ülkelerde bazı alanlar vardır ki, üç kuruş karşılığında emek gücünü satmak zorunda bırakılan emekçiler klasik köleliğe yakın koşullarda çalıştırılırlar.

„Modern makinalı sanayisi“ ile övünen kapitalist düzenin „gözlerden ırak“ gözeneklerinde işçilere hala en ilkel yöntemlerle işler yaptırılır. Ve buralarda işçilerin üzerine ölüm kusturulur..

Kanalizasyonda gelen ölüm

Hindistan’ın Yeni Delhi kentinin kanalizasyon sisteminde çalıştırılan temizlik işçileri -çalışma sırasında hiç bir önleyici donanıma sahip olmadıklarından- zehirli gazlar soluduğu için zehirlendikleri bildirildi. 5 İşçi çukurun dibinde can verdi.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre, olay Pazar günü meyadana geldi. 4 İşçi hasataneye kaldırılırken, diğer işçi Pazartesi günü hastanedeyken hayatını kaybetti.

Ülkede foseptik çukurlarında ölüm neredeyse olağanlaşmış durumda. „Lağımcılık“ta 2014 yılından bu yana her yıl zehirli gazlara maruz kalmaktan dolayı yaklaşık 2 bin işçi öldü. 2013 yılında çıkarılan yasalar “İnsanların zehirli atıkların elle temizlemelerini” sözümona yasaklamaktadır.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close