DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Köln 1 Mayıs’ı: Her yer Taksim her yer direniş

Köln’deki yürüyüşte Devrimci 1 Mayıs Korteji kitleselliğiyle dikkat çekti.

HABER MERKEZİ– Köln’deki 1 Mayıs yürüyüşünde, havanın yağışlı olmasının da etkisiyle katılım önceki seneye göre olduça düşüktü. Sendikaların kortejleri seyrekti.

Öbür taraftan, devrimci ve komünist kurumların oluşturduğu Devrimci 1 Mayıs korteji kitleselliğiyle ve canlılığıyla dikkat çekti.

Saat 10:30’dan itibaren kitle Hans-Böckler-Platz‘da bulunan Alman Sendikalar Birliği (DGB)‘nin önünde toplanmaya başladı. Yürüyüş saat saat 12 civarında başladı.

Önde sendikalar ve Almanyalı kurumların yeraldığı yürüyüş kortejinin arkasında içerisinde Türkiye Devrimci Hareketi, Kürt Özgürlük Hareketi, Halkların Birleşik Devrim Hareketi ve Alman devrimci gruplarının yeraldığı Devrimci 1 Mayıs korteji yeraldı. Devrimci 1 Mayıs kortejinin 3 noktasında yeralan ses cihazlarından Almanca, Türkçe konuşmalar yapıldı. Günün anlamına ve mücadeleye dair çeşitli sloganlar atıldı. Alman polisi, sendikaların tembihlemesiyle devrimcilerin arabasının önünü kendi araçlarıyla bloke ettiği için bu kez ses cihazları elde taşınmak zorunda kalındı.

Devrimci 1 Mayıs Korteji daha canlı bir profil sergiledi. Gözlerin, kulakların, gönüllerin Taksim‘e kilitlendiği kortej oradan gelen haberlerle dalgalandı.

“Bütün ülkelerin işçileri birleşin!” pankartının açıldığı TİKB kortejinde “Uluslararası dayanışmayı yükselt!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Yaşasın 1 Mayıs!”, “Faşisme karşı omuz, omuza!”, “Her yer Taksim, her yer direniş!”, “Taksim’de düşene, dövüşene bin selam!”, “Taş, yürek, barikat 1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak!”, “Orak, çekiç, silah, yıldız, bayrağımız!” sloganları atıldı.

Miting alanının girişinde, Devrimci 1 Mayıs Korterji dünya devrim ve 1 Mayıs ölümsüzleri için saygı duruşunda bulundu. “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarıyla alana girildi.

Heumarkt Meydanı‘na kadar süren yürüyüş sonrası, değişik uluslardan kurumların stantlarının bulunduğu meydanda, kürsüden daha çok sendika bürokratlarının yaptığı konuşmalar ve müzik dinletisiyle süren mitingle gösteri tamamlandı.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close