DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Köln’de 1 Mayıs 2018

Devrimci kurumların korteji her sene olduğu gibi bu kez de coşkusuyla dikkat çekti

HABER MERKEZİ– Almanya’nın Köln kentinde 1 Mayıs yürüyüşü önceki yıllarda olduğu gibi DGB binasının bulunduğu Hans Böckler Platz’da başladı.

Saat 12’de başlayan yürüyüş Heumartkt’taki miting alanına doğru gerçekleştirildi. Özellikle sendikaların kortejlerinde katılımın düşük olduğu gözlemlendi.

Sendikaların arkasında, ağırlığını göçmen örgütlerinin oluşturduğu komünist ve devrimci kurumların kortejleri yer aldı.

Yürüyüşü düzenleyen sendikaların, devrimci kurumları dışlayıcı ya da sınırlayıcı genel tutumunun bir yansıması olarak, ses cihazıyla donanmış 2 araba polis marifetiyle yürüyüş koluna alınmadı.

Bu engellemeye rağmen, megafonlarla yapılan müzik yayını ve sloganlar eşliğinde komünist ve devrimcilerin kortejindeki coşku dikkat çekiciydi.

1 Mayıs’ın devrimci özüne uygun aynı duruş miting alanına girişte de sergilendi. Burada, başta 1 Mayıs olmak üzere devrim ve komünizm kavgasında ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşunun ardından miting alanına girildi.

Devrimci kortejlerden “Her yer Taksim her yer direniş” “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak” “Yaşasın devrimci dayanışma” Yaşasın enternasyonel dayanıima” “Faşime karşı omuz omuza” sloganları yükseldi.

köln 1 mayıs 2018köln 2018 1 mayıs

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close