DÜNYAGENÇLİKManşetVideo

Köln’de yürüyüş: Sokakları geri al!

Otonomcular, yüzlerce antifaşistin kaldığı merkezin kapatılması girişimlerini ve yeni polis yasasını protesto etti

HABER MERKEZİ– Almanya’nın Köln kentinde dün akşam otonomcular ve antifaşistler protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler.

Yüzlerce gencin kaldığı ve kendi içlerinde ‘özerk’ bir yaşam sürdürdükleri Autonemes Zentrum (Otonomcular Merkezi) binasının polis tarafından tahliye edilip kapatılması girişimlerine ve yeni polis yasasına karşı yapılan yürüyüşe 500’ün üzerinde kişi katıldı.

Zülpicher Platz’da tramvay istasyonunu bloke eden eylemciler bir süre sonra yürüyüşe geçtiler. Zaman zaman gerilimlerin yaşandığı yürüyüş kolunun önü polis tarafından kesildi. Polisin biber gazı kullandığı görüldü. Saatler sonra protestocular harekete geçerek kaldıkları binaya kadar yürüdüler.

Almanya’da devlet ve polisi, otonomcuların, antifaşistlerin işgal ettiği ve yıllardır varlığını sürdüren bu tür mekanları her fırsatta boşaltmak ve kapatmak istiyor. Saldırılar gerçekleştiriyor.

Aynı zamanda eylemcilerin protesto ettiği yasa polise geniş yetkiler tanıyor. Yeni ‘Polis Yasası’ Bavyera eyaletinde muhafazakar Hısristiyan Sosyan Birlik (CSU) tarafından hazırlanıp parlamentodan geçirilmişti. Yasa Münih’te 40 bin kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edilmişti.

Yasa ne getiriyor?

Bavyera’da hazırlanan yasada şimdiye kadar milliyetçi olduğu için kullanılmayan pek çok kavram meşru hale getirildi. Bunların başında ise “vatanı koruma” geliyor. Yeni Polis Yasası ile birçok hak yok ediliyor. „Şüpheliler“ vücut tarayıcı, drone, kamera ve böcekle sürekli kontrol altında tutulması, ev hapsi, elektronik ayak bileği kelepçesi aracılığıyla 24 saat kontrol altında tutulması ve hiçbir dayanağı olmadan internet bilgilerinin araştırılması, değiştirilmesi veya silinmesine imkan sağlıyor. Ayrıca, Bavyera hükümeti polisin en küçük şüphede hakim kararı olmaksızın insanları tutuklayabileceği koşulları hazırlıyor. Yasayla polise üç ay boyunca istediği şeyi yapma hakkı veriliyor, ancak üç ay sonra hakim gözaltının uzatılıp uzatılmayacağına karar verme yetkisine sahip olacak.

Gözaltı süresinin sonsuza kadar uzatılabileceği eleştirileriyle karşılaşan bu madde, Bavyera Eyalet Parlamentosu’nda geçen yıl oylanarak kabul edildi. Şimdiki adımla polisin potansiyel tehlikeli olduğunu sadece tahmin ettiği bir kişiyi en az 3 ay hapse atabilmesi sağlanmış oluyor.

köln antifa eylemi köln otonomcular eylemi köln otonomcular eylemi

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close