DÜNYAManşet

Köln’deki eylemde Cumartesi Anneleri’ne saldırıya öfke vardı

Türkiye ve Kürdistan’daki kayıpların hesabını soran Cumartesi Anneleri’ne Avrupa’nın bir çok kenti gibi Köln’den de destek vardı. Gözaltına alınmalarına ise öfke yağdı

Türkiye ve Kürdistan’daki kayıpların hesabını soran, Türkiye’deki en uzun soluklu eylemlerden olan Cumartesi Anneleri’nin sesi Avrupa’nın bir çok kenti gibi Almanya’nın Köln kentine de taşındı. Eylemde bu gün eylemin 800’üncü haftasında Galatasaray Lisesi önüne karanfil bırakmak isteyen kayıp yakınlarının gözaltına alınmasına öfke vardı.

Kayıplar şahsında ölümsüzleşenlerimiz için yapılan saygı duruşu ile başlayan eylemde Hüseyin Toraman’ın annesi Hatice Toraman ve kızkardeşi Sakine Toraman’da konuşmacı olarak katıldı.

Eylem atılan “Katil devlet hesap verecek” “Anaların öfkesi katilleri boğacak” “Yaşasın enternasyonal dayanışma” “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla sürdü. Almanca defalarca okunan açıklamada Türk devletinin kendine karşı direnen herkese karşı uyguladığı kaybetme politikası teşhir edildi. Ve bu gün Galatasaray Lisesi önünde Cumartesi Annelerine yapılan saldırı lanetlendi. Cumartesi Anneleri yalnız değildir denildi.

Basının ve resimleri gelip soran merkezi meydandan geçenlerin eyleme ilgisi yoğundu. Kayıplar ve Türk devletinin politikasının anlatılarak teşhir edildiği insanlar arasında Alman gençlerde vardı, kadın rahibe de.

Hüseyin Toraman’ın kızkardeşi Sakine Toraman yaptığı konuşmada;

“Ben silahlı kişilerce kaçırılan Hüseyin Toraman’ın kardeşiyim. Galatasaray Meydanı’nı bize yasak edenler, bu gün yine Cumartesi Anneleri ailesinden bir çok kişiyi gözaltına alanlar, yarım saatlik basın açıklamamızdan, yarım saatlik direnişimizden korkuyorlar. Evet direnişçiler olarak biz bir aileyiz ve direnişimiz kuşaktan kuşağa aktarılıyor, devletten hesap sorana kadar da sürecek.  Galatasaray Lisesi önü ise Türkiye Cumhuriyeti’nin politikalarının bir aynası gibidir. 1915’de kaybedilen 100 Ermeni, Karadeniz’de boğulan komünistler, yazar Sabahattin Ali, 1980’ler ve 1990’larda kaybedilen binden fazla insanımızı anlatır. Ve biz katilleri tanıyoruz, kaybedenleri tanıyoruz. Hesap sorulana kadar da mücadelemizden geri adım atmayacağız” dedi.

Eylem oturma eylemi ve sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close