DÜNYAManşet

Kolombiya: ‘Eski’ gerillalar ve yerli aktivistler katledildi

Yerli halk önderlerine yönelik suikastlar devam ederken, 6 ‘eski’ FARC gerillası katledildi

HABER MERKEZİ– Kolombiya’da “barış anlaşması”ndan sonra katledilen yerli aktivistlere bir yenisi daha eklendi. Ülkenin güneybatısında bulunan Tumaco bölgesinde yerli halkın önderlerinden Alirio Zabala ve oğlu saldırıya uğrayarak katledildi.

Alirio, daha önce de saldırıya uğramış ve diğer iki çocuğu öldürülmüştü.

Yerli halktan aktivistler “barış anlaşması”yla birlikte FARC’ın silah bırakmasından bu yana bölgede durumun kötüye gittiğini ve devletin yıllardır destekleyip büyüttüğü sağcı paramiliter güçlerin bölgeyi ele geçirmeye başladığını söylüyorlar.

Son haftalarda, Nariño’da çeşitli şiddetli olaylar yaşandı. Bunlara yedi kaka çiftçisinin, altı sivilin, bir öğretmenin ve Afro-Yerli bir eylemcinin öldürülmesi dahildir.

Nüfusu 203 bin olan Tumaco, ABD’ye yapılan ilaç ihracatında kullanılan en önemli güzergahlardan biridir. Aynı zamanda uyuşturucu ticaretinin yürütüldüğü merkezlerden biri. Bu nedenle paramiliter güçlerle içiçe olan mafyatik gruplar arasındaki savaşa da sahne olmaktadır.

2017’nin ocak ve ağustos ayları arasında en az 101 sosyal lider ve insan hakları savunucusu katledildi.

6 ‘eski’ gerilla katledildi

Öte yandan, Kolombiya’da 6 eski FARC savaşçısı öldürüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan FARC, eski gerillaları hedef alan saldırılardan tedirginlik duyduklarını duyurdu. Açıklamada “Korkakça ve soğuk kanlılıkla öldürülen 6 yoldaşın aileleriyle dayanışma içindeyiz” denildi.

Bu katliamla birlikte barış sonrası silah bırakıp, öldürülen gerillaların saysı 17’ye ulaştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close