DÜNYAGENÇLİK

Kolombiya: On binlerce öğrenci sokağa çıktı

Üniversite öğrencileri ülkenin büyük şehirlerinde ‘eğitim bütçesi’ kesintilerine karşı sokağa çıktı

HABER MERKEZİ– Kolombiya’da üniversite öğrencileri, 2018 bütçesinde eğitime yapılan kesintileri protesto etmek için belli başlı şehirlerde kitlesel yürüyüşler gerçekleştirdi.

En büyük gösterinin başkent Bogota’da yapıldığı protestolarda öğrenciler “parasız, bilimsel ve evrensel eğitim” talebini haykırdılar. Öğrenciler eğitime daha fazla “kaynak” aktarılmasını istiyorlar.

32 devlet üniversitesi ve bazı özel üniversitelerden öğrencilerin katıldığı protestoların en büyüğü olan Bogota’daki yürüyüş Milli Eğitim Bakanlığına doğru gerçekleştirildi.

Geçen yıl Maliye Bakanı Mauricio Cárdenas, 2018 yılı Ulusun Genel Bütçesi’ni oluşturmak için “kemer sıkma” çağrısında bulunmuştu. Beklendiği gibi, eğitim ve bilim alanlarında kesintileri içeren bu bütçe tepkilerle karşılanmıştı.

2018 yılı bütçesinde eğitime-bilime ayrılan para miktarı geçen yıla göre yüzde 41 daha az. Öğretmenler ve doktorlar geçtiğimiz Nisan ayında, öngörülen kesintileri protesto etmek için sokağa çıkmışlardı.

Eğitime ve bilime ayrılan bütçeden yapılan kesintiler yıllardır sürdürülen özelleştirme politikalarının sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close