GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Kolombiya’da öğretmenler devlet ve paramiliter şiddete karşı sokağa çıktı

Kolombiya Eğitim Emekçileri Sendikası Fecode ‘barışı ve hayatı savunmak için’ 24 saatlik grev örgütledi

HABER MERKEZİ– Kolombiya’da öğretmenler devlet ve devlet destekli paramiliter güçlerin tehdit ve saldırılarına karşı bugün sokağa çıktı.

Kolombiya Eğitim Emekçileri Sendikası Fecode “insani kriz ve devlet şiddeti ortamında barışı ve hayatı savunmak için” ülke çapında 24 saatlik grev örgütledi, yürüyüşler düzenledi.

Telesur’da yer alan habere göre, Fecode başkanı Nelson Alarcon, “Ülkenin farklı bölgelerinden, sendika liderleri, eğitimciler ve öğrenciler, sosyal liderlerin ve insan hakları savunucularının yaşamının korunmasını talep ediyor ve barış sürecine verdikleri desteği onaylıyor” şeklinde açıklama yaptı.

Öğretmenlerin ve diğer sendikal ve sosyal liderlerin “Kolombiya’nın sağına bağlı bir paramiliter grup olan ‘Kara Şahinler’ tarafından tehdit edildiklerini” belirten Alarcon, “Bu tehditlerin bir sonucu olarak, Kolombiyalı öğretmenler Cauca Vadisi’nde 3 gün sürmesi planlanan barışçıl bir etkinliğin askıya alındığını” belirtti.

Hükümetten “Sadece öğretmenleri ve öğrencileri değil sosyal ve sendika liderlerini savunmak için acil ve etkili önlemler almasını” istedi.

Öğretmenler aynı zamanda, hükümetin 15 Mayıs’ta müzakere masasında imzalanan anlaşmalara uyması konusunda ısrar ediyor. Bunlardan birisi eğitim kurumlarının “Barış Bölgeleri” olarak tanınması.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close