DÜNYAGENÇLİKManşetVideo

Kolombiya: Onbinlerce öğrenci sokağa çıktı

32 devlet üniversitesinden öğrenciler ve akademisyenler ‘Kamu eğitim bütçesi’nin artırılmasını talep ettiler

HABER MERKEZİ– Kolombiya’da, eğitimin özelleştirilmesine karşı çıkan üniversite öğrencileri ve onları destekleyen akademisyenler, “Kamu eğitim bütçesi”nin artırılması talebiyle ülke çapında sokağa çıktılar.

32 devlet üniversitesinden onbinlerce öğrenci, Bogota, Medellin, Bucaramanga, Cali, Barranquilla
ve daha pek çok şehirde dün (Çarşamba günü) yürüyüşler düzenlediler.

Devlet üniversitelerine giden öğrenci sayısında büyük artış olmasına karşın, üstelik yüksek enflasyon koşullarında eğtim bütçesinde kayda değer artışlar yapılmamasını protesto eden eylemciler, eğitime daha fazla bütçe ayrılmasını, öğrencilere faizsiz krediler sağlanmasını, eğitimde özelleştirmenin durdurulmasını istediler.

Yerel basının bildirdiğine göre, devlet üniversitesi sistemindeki öğrenci sayısı 1993 ile 2016 yılları arasında yüzde 284 artarak 159.218 öğrenciden 611.800’e yükseldi.

Aynı dönem içerisinde, hükümetlerin izlediği özelleştirme yanlısı politikaların da etkisiyle üniversiteye kayıt ödemeleri ikiye üçe katlandı. Faizlendirilmiş krediler ise öğrencilerin artık taşıyamayacağı bir yük haline geldi.

Ülkede 50 bin öğrencinin kredileri ödeyemediği tahmin edilmekte.

Yapılan prtotesto gösterilerine özel üniversitelere giden öğrencilerden de katılımlar olduğu bildirildi. Onlar da paralı eğitimin getirdiği finansal güçlüklerden şikayetçiler.

Kaynak: Yerel basın ve sosyal medya

kolombiya öğrenci protestosu kolombiya öğrenci protestosu

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close