GENÇLİKİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Kolombiya’da öğrencilerin ve emekçilerin protestoları sürüyor

Eğitim bütçesinin arttırılmasını isteyen öğrencilerin devam eden eylemleri, emekçilerin, 2019 bütçesi ve vergi artışı protestosuyla birleşti

HABER MERKEZİ– Kolombiya’da hükümetten eğitim bütçesinin arttırılmasını talep eden öğrencilerin son haftalarda yoğunlaşan eylemleri sürerken, emekçiler, 2019 yılı bütçesini ve katma değer vergilerinin yükseltilmesini protesto etmek için sokağa çıktı.

Ülkenin bir çok şehrinde dün yapılan eylemlerin en büyüğü başkent Bogota’da gerçekleştirildi. Başkentin sokaklarını dolduran binlerce öğrencinin “Eğitim için yürüyüş” adıyla düzenlenen dünkü eylemi, emekçilerin protestosuyla birleşti.

Toplumsal “huzursuzlukları bastırma” polisi “Esmad”ın saldırısına uğrayan öğrencilerden çok sayıda yaralanan olduğu bildirildi.

Aşırı sağcı Kolombiya Cumhurbaşkanı İvan Duque tarafından desteklenen vergi reformu halkın temel gereksinimlerine daha yüksek katma değer vergisi getiriyor.

2019 bütçesiyle artan yükleri reddeden emekçilerin bu talebi “Kaliteli ve özgür” eğitim isteyen öğrencilerin talepleriyle örtüşüyor.

Bu arada, sendikalar, vergi reformu yasasının derhal geri çekilmesini, aksi halde, 28 Kasım’da tüm eyalet başkentlerinde kitlesel sokak gösterileri düzenleyeceklerini duyurdu.

Yerli halklar protestocuların yanında

Embera” yerli halkının 450’den fazla üyesi, 11 Kasım Pazar gününden bu yana başkent Bogota’da, bölgelerinde yaşadıkları şiddete karşı ve temel hakları için protesto gösterileri yapıyorlar.

Protestocu yerli topluluk, dün yapılan öğrenci eylemine katılarak birleşik mücadelenin parçası olduklarını bir kez daha gösterdiler.

Kaynak: Yerel basın

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close