GENÇLİKManşet

Arnavutluk’ta binlerce öğrenci sokağa çıktı

Aralık ayındaki protestoların ardından öğrenciler ülke çapında yeniden eyleme geçti

HABER MERKEZİ– Arnavutlu’ta öğrenciler 6 ay aradan sonra yine sokağa çıktı. Aralık ayındaki protestoların ardından verdiği sözleri tutmayan hükümetin eğitim politikalarına karşı ülke çapında protesto eylemleri düzenlendi.

Binlerce öğrencinin sokağa çıktığı bugünkü eylemlerin gerek yerel basın gerekse dünya basını tarafından görülmemesi dikkat çekti.

Sosyal medyadaki paylaşımlardan edindiğimiz izlenimlere göre öğrenciler temel talepleri için mücadele etmekte kararlılar.

Ne istiyorlar?

İlk etapta har(a)çların yarı yarıya indirilmesi, ardından eğitimin kademe kedeme ücretsiz hale getirilmesi talepleriyle 6 önce yapılan kitlesel protesto eylemlerinin sonucu olarak Arnavutluk hükümeti tekrar edilen dersler için çift harç ödenmesini içeren düzenlemeyi iptal etmiş ancak öğrencilerin diğer taleplerini karşılamak için gerekli adımları atmamıştı.

Verilen sözlerin tutulmamış olmasına tepkili olan öğrenciler, üniversite karar mekanizmalarında daha yüksek temsiliyet hakkı gibi taleplerin yanı sıra öğrenciler, 2019 eğitim bütçesinin GSYİH’nın yüzde 8’i oranında arttırılmasını; 2018-2019 yılları için harçlarda yüzde 30 indirim; 2019–2020 dönemi için yüzde 50 indirim; 2020–2021 dönemi için ücretsiz eğitim istiyor.

2018’in Mayıs ayında Bakanar Kurulu tarafından onaylanan „yeni yüksek öğrenim reformu“ Temmuz ayında mecliste kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Buyar Nişani’nin onayına sunulmuş ancak Nişani kanunu yeniden görüşülmek üzere meclise iade etmişti. Eylül ayında meclis genel kurulunda ele alınan kanun tasarısı, oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Öğrenciler ve öğretim görevlileri, yüksek öğrenim masraflarını artıracağı ve öğretim görevlilerinin bağımsızlıklarını tümden ortadan kaldıracağı için yasaya karşı çıkıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close