DÜNYAManşet

Kolombiya’da beş günde 14 aktivist katledildi

BM Göç Dairesine göre, 29 Aralık-3 Ocak arasında Tumaco bölgesinde 14 yerli aktivist öldürüldü

HABER MERKEZİ– BM (Birleşmiş Milletler) Göç Dairesi’nin bildirdiğine göre, Kolombiya’nın Tumaco bölgesinde 29 Aralık ile 3 Ocak tarihleri arasında, topraklarına sahip çıkma mücadelelerine katılan 14 yerli aktivist katledildi.

Tumaco bölgesi son aylarda yoğunlaşan katliamlarla öne çıkıyor. 2016 yılında FARC gerillaları ile devlet arasında imzalanan “barış anlaşması”nden bu yana, gerillaların boşalttığı alanlardan biri. Ve onlardan boşalan bu alanda doğrudan veya dolaylı devlet güçleri ratafından desteklenen en azından işbirliği yapılan uyuşturucu çeteleri yuvalanıyor. Bu bölge ABD’ye doğru yapılan uyuşturucu ihracatının sevkiyat yollarından birisi.

200 bin nüfuslu Tumaco’da insanlar silahlı çete grupları tarafından zorla yerlerinden ediliyorlar. Çeteler, kendilerine engel olarak gördükleri sosyal-politik aktivistleri, insan hakları savunucularını katlediyorlar.

BM’nin verilerine göre, 2017’de Tumaco’da en az 243 cinayet ve 1.500 zorla yerinden etme kaydedildi.

Diğer taraftan, FARC’tan sonra devletle süreli “barış anlaşması” yapan ELN (Ulusla Kurtuluş Ordusu), “barış süreci”ne aykırı saldırı ve katliamları eleştirmekle birlikte, “barışı sürdürmeye” çalışıyor. Anlaşmanın süresi dün itibariyle doldu. “Barışı yenilemek” için bugün devletle görüşmelerin yapılması bekleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close