DÜNYA

“Kontrollü“ gerginlik Hava’da sürüyor

Yeniden paylaşım bölgelerinde savaşın kızışmasıyla birleşik artan emperyalistler arasındaki gerilime “havada dalaş“ da eklendi.

rus general

HABER MERKEZİ– Amerikan emperyalizminin gerek Ortadoğu’da gerekse Rusya ve İran ile karşıt olduğu sahalarda tehditkar davranışları gerilimi tırmandırıyor. Rusya ve İran’ın ise bunlara belli sınırlar içerisinde karşılık vermesiyle ortam iyice kızışıyor.

En son ABD’nin suriye’de İran yapımı bir İHA’yı düşürmesi, arkasından Pakistan’a aynı şeyin yaptırılmasından sonra Rus jetleri ABD savaş uçağına engelleme yaptı. Şimdi de bir NATO F-16’sının Rusya Savunma bakanını taşıyan uçağa yaklaşmaya çalışarak taciz etiği haberi geldi. Aktarımlara göre, Şoygu’nun uçağına refakat eden Rus Su-27 tipi savaş uçağı, F-16 ile bakanın uçağı arasında girerek önleme yaptı. Su-27’nin kanatlarını hareket ettirerek silahlarını göstermesinin ardından F-16 yönünü değiştirdi ve bölgeden uzaklaştı.

Taraflar, özellikle Suriye’deki ‘sahanın artık dar geldiği’ yani yeniden paylaşımda sonucu belirleyecek önemli hamlelerin birbirlerini kışkırtacak şekilde yapıldığı aşamada, pozisyonlarını güçlendirmek için diğer çatışmalı alanlarda da boş durmuyorlar, savaşı tırmandırıyorlar.

Rusya’nın rahatsız olduğu NATO tatbikatının yapıldığı Baltık bölgesinde NATO uçağının Rusya Savunma Bakanının uçağını bu şekilde taciz etmesi bakalım Rusya’nın yanıtı aynı sertlikte olacak mı?

Bir çelişkiler yumağı haline gelmiş hem emperyalist ülkeler arasındaki hem de tek tek bu ülkelerin kendi içerisindeki çatışmaların kapsamı, gelinen kritik aşamada her durumda “kontrollü“ durumun tümden çığrından çıkarılması tehlikesini büyütmektedir.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close