DÜNYAManşet

Küba doktorlarını Brezilya’dan geri çağıracak

Devlet başkanı seçilen aşırı sağcı Bolsonaro’nun ‘tehdit edici ve aşağılayıcı’ açıklamalarından sonra Kübalı doktorları çağırma kararı alındığı bildirildi

HABER MERKEZİ– Küba Halk Sağlığı Bakanlığı, Brezilya’da devam eden ‘Doktor Programı’ndan çıkacaklarını ve ülkedeki 11 bin Kübalı doktorun geri çağrılacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Brezilya’da Ekim ayındaki devlet başkanlığı seçimlerini kazanan aşırı sağcı Jair Bolsonaro’nun “tehdit edici ve aşağılayıcı” açıklamalarından sonra Kübalı doktorları çağırma kararı aldıklarını bildirdi.

Jair Bolsonaro, seçimleri kazandıktan sonra yaptığı açıklamada, ülkedeki Kübalı doktorların eğitimlerini sorgulayarak diplomalarının yeniden değerlendirileceğini ve yeni şartlar getireceklerini söylemişti.

Küba Halk Sağlığı Bakanlığı ise 5 yıldır devam eden program kapsamında 11 bin Kübalı doktorun yaklaşık 113,5 milyon hastaya baktığını açıkladı.

Pan Amerikan Sağlık Örgütü’nün öncülüğünde Brezilya Sağlık Bakanlığı ile Küba Halk Sağlığı Bakanlığı arasında 2013’te başlatılan program kapsamında, Brezilya’daki doktor eksikliği için diğer ülkelerden 15 bin doktor yerleştirilmesi kararlaştırılmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close