MAKALELER

Küba'ya 'internet' yardımı

Yaklaşık yarım asırdır Amerika Birleşik Devletleri’nin ticaret ambargosu altındaki Küba, Venezuela’nın yardımıyla
internet hızını 3000 kat artıracak.
Venezuela ile Küba’yı denizaltından birbirine bağlayan fiberoptik kablonun, ülkede iletişim alanında büyük bir dönüşüm başlatması umuluyor.

Küçük bir azınlığın erişim imkanı olsa da internet hızlanacak, telefon görüşmeleri ucuzlayacak. Küba, dünyada internet erişim hızının en düşük olduğu ülkelerden biri.

1600 kilometrelik fiberoptik kablo hattı, Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez’in kurduğu Bizim Amerikamız Bolivar İttifakı (Alba) adlı örgüt tarafından finanse ediliyor.

Küba Enformasyon ve İletişim Bakanı Medardo Diaz, projenin Küba’nın bağımsızlığını güçlendireceğini ve “Amerikan ablukasında bir gedik daha açacağını” söyledi.

Diaz, “Temmuz’da hizmete girecek hat, kalkınmamızın, birliğimizin ve egemenliğimizin güçlenmesine katkıda bulunacak” dedi.

Küba’da şimdiye kadar internet ve uluslararası telefon bağlantıları uydu aracılığıyla yapılıyordu. Bu da bağlantıların yavaş ve pahalı olmasını neden oluyor.

Küba’daki komünist yönetim, bundan, 144 kilometre uzaklıktaki Florida’ya fiberobtik kablo hattı çekilemesini engelleyen Amerikan ambargosunu sorumlu tutuyor.

Küba’da halkın sadece yüzde 3’ünün erişim imkanı var. Bu, Batı yarıküredeki en düşük oran.

Ülkede, 2009’da bazı cafe’lerde ve otellerde serbest bırakılmasına karşın, internete devletin izni ve kontrolü altında bağlanılıyor.

BBC

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close