DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Kumho Tire işçileri şirketin Çinli tekele satılmasına karşı çıkıyor

Güney Koreli lastik şirketinin yüzde 42’lik bölümünün Çinli tekele satışı durdurulmazsa greve gidilecek.

güney kore-lastik işçileri

HABER MERKEZİ– Güney Kore’de Kumho Lastik’te ve ona bağlı taşeron şirketlerde çalışan işçiler, şirketin yüzde 42’lik hissesinin Çinli bir tekele satışı konusunda uyarıda bulundular ve eğer süreç durdurulmazsa greve gideceklerini duyurdular.

İşçi temsilcileri düzenledikleri basın toplantısında, Kumho Lastik’ü Çin orjinli Qingdao Doublestar Co.’ya satılmasıyla üretim hacminin bir bölümünün Güney Kore’den Çin’e kaydırılacağını ve bunun da Güney Koreli işçilerin kitlesel işten çıkarmalarına neden olacağını söylediler.

Güney Kore’nin 2 numaralı lastik üreticisi olan Kumho’da ve tedarik zincirindeki diğer birçok işyerinde 2.900 işçi çalışıyor.

Kumho Lastik’in devlet tarafından yönetilen Kore Kalkınma Bankası’nın liderliğindeki dokuz büyük hissedarı, Mart ayında Çinli Doublestar ile Kumho’nun 42.01 hissesinin satışı için 955 milyar won’luk bir anlaşma imzaladı. Bu satış anlaşması ile Doublestar Çin’in en büyük lastik üreticisi haline gelecek.

Temmuz ayı itibarıyla, şirket Güney Kore’de üç, ABD, Çin ve Vietnam’da beş olmak üzere toplam sekiz fabrikada 55 milyon adetlik bir üretim kapasiteye sahiptir.

Öte yandan, bu tekil örnek bile, çıkarları “ülke (ulusal) çıkarları“yla bazen örtüşüp bazen çatışan tekeller arasındaki rekabet ve işbirliği ilişkilerindeki grift ilişkilere, ‘kar’ dürtüsüyle hareket eden tekellerin aralarındaki rekabet ilişkilerini sürdürürken işçileri de bu rekabetin parçası haline nasıl getirdiklerine, beri yandan ABD’nin “Çin yayılmacılığı“ konusunda duyduğu emperyalist kaygıların arka planına dair pek çok şey söylüyor aslında…

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close