İŞÇİ SINIFIManşet

Liman ve metro işçileri George Floyd’un cenazesi sırasında iş bıraktı

ABD: San Francisco ve New York’taki liman ve metro işçilerinin iş bırakmaları, ırkçı baskıya karşı mücadelede önemli bir adımdır

New York ve San Francisco’daki liman işçileri ve “Metro North” çalışanları, George Floyd’un cenaze töreni esnasında, çalışmalarına ara verdiler. Bu adımla, birkaç gün boyunca ırkçı polis şiddetine karşı uluslararası boyutta sokaklara çıkan protestocularla da dayanışma gösterdiklerini açıkladılar. Geçici olarak durdurulan çalışma bir grev niteliğinde olmasa da, güçlü bir dayanışma mesajı içeriyor.

Liman işçilerinin protesto hareketlerini destekleme geleneği uzun bir geçmişe dayanıyor. İşçiler 10 yıl önce de Oscar Grant’in polis tarafından öldürülmesine karşı iş bırakarak protestolara katılmıştı.
2008’de de, “ILWU yerlileri”nin çoğu Irak savaşını protesto etmek için çalışmayı durdurmuştu. Ayrıca sendikanın eylemi önlemeye çalışan bürokratik yaklaşımlarına karşı da direndiler. “Birine yapılan saldırı herkese yapılmıştır“ sloganını, eylemlerine de yansıtmışlardır.

Protestoların başlamasından bu yana çeşitli sendikalar dayanışma açıklamalarıyla yetindiler

Protestocular büyük ittifaklar elde etseler de, daha büyük zaferler için „kapitalist üretimin kalbine saldırmanın“ gerekliliğini belirttiler. Bu anlamda sendikal bürokrasi „sevdaları“ yüzünden, eylemlerde pratik olarak dayanışma mesajları vermeye hazır değiller. ILWU işçilerinin geleneği, sendika üyelerinin sendikaların ırkçılık ve polis baskısına karşı mücadeleyi üstlenmelerini talep etmeleri için ilham kaynağı olmalıdır.

İşçiler, kendi öz-örgütlenmelerini oluşturmaya çabalayarak, aynı zamanda, örgütlü oldukları sendikaları, protestoları sadece lafta desteklemek değil, geniş çaplı grevler örgütlenmesi noktasında zorlayarak, protestoları maddi-pratik olarak ta desteklemeli.

Liman işçilerinin başlattığı bu eylem, kapitalist sömürüye karşı mücadeleyi ırkçı baskıya karşı mücadele ile birleştirmede önemli bir adım. Bu bağlantı, sisteme muhalif hareketlerin savaşı, baskı ve sömürü olmayan bir dünya için kazanmaları açısından şarttır.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close