DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Londra: Barts hastanelerindeki grevde yeni etap

Londra’nın 4 hastanesinde yüzlerce emekçi 14 günlük grevin ardından 25 günlük etaba hazırlanıyor

barts-grev

HABER MERKEZİ– Londra’da Barts Health NHS Trust hastanelerinde düşük ücretle çalışan işçiler 14 günlü grevin ardından 25 gün daha grev eylemi gerçekleştireceklerini duyurdular.

Sendika, patronlarla bir kez daha yapılacak görüşmede “adil bir fiyat teklifiyle gelindiği koşulda grev eyleminin önüne geçilebileceğini” yineledi. İşçiler, 18 Ağustos’tan itibaren beş hafta boyunca (25 günlük) grev eylemine hazırlanıyorlar.

24 Temmuz’da yapılan görüşmeler sonrasında patronlar ücretlere haftada sadece 2 sterlinlik bir artış teklif etmişti ve bu teklif işçiler tarafından reddedilmişti.

Sendikanın bölgesel sorumlusu Ruth Hydon şunları söyledi: “Temiz ve güvenli bir sağlık hizmeti sağlamak için hayati önemi olan yüzlerce düşük ücretli işçi, adil bir ücret ve onurlu çalışma koşulları için savaşıyor. Zaten 23 günlük grev eylemi gerçekleştirdiler ve Ağustos ve Eylül aylarında 25 gün daha eylem hazırlığı yapıyprlar. Serco, bu Cuma görüşmelerde adil bir fiyat teklifi sunarak bu anlaşmazlığı sona erdirme şansına sahip”

Sendikalı işçiler 4 Temmuz’da 48 saatlik bir grev, 11 Temmuz’dan itibaren yedi günlük grev ve 25 Temmuz’dan itibaren 14 günlük bir grev gerçekleştirdiler. Talepleri yerine getirlmezse işçiler 18 Ağustos’tan başlayarak beş hafta boyunca 25 günlük greve çıkacaklar. Beş haftalık periyotta her Pazar, Pazartesi ve Salı, Cuma ve Cumartesi günü grev yapacak.

Barts Health NHS Trust’a ait 4 hastanede çalışan temizlik, güvenlik ve hasta bakıcılık gibi “hizmet“ işlerinde çalışan yüzlerce işçi son olarak 25 Temmuz’dan itibaren iki haftalık greve başlamışlardı.

Grevci işçiler saat başı ücrette 0.30 sterlinlik bir artış yapılmasını istiyorlar ancak bu talep Serco patronları tarafından reddediliyor.

Grev, Mile End Hastanesi, Royal London Hastanesi, St Bartholomew Hastanesi ve Whipps Cross Üniversitesi Hastanesi’ndeki Serco işçilerini kapsıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close