DÜNYA

Londra’da silah fuarı protestosu

İki yılda bir Eylül ayında, Doğu Londra’daki Excel Sergi Salonu’nda yapılan dünyanın en büyük silah fuarı protesto ediliyor.

HABER MERKEZİ- Silah fuarın açılışına iki gün kala protestolar büyümeye devam ediyor. 12 Eylül’de başlayacak fuarın en büyük müşterilerinin yine Türkiye, Suudi Arabistan ve Bahreyn olması bekleniyor.

Nehirden taşınan silahlar engelleniyor

Hafta başından itibaren başlayan protestolara binlerce kişi katılıyor. Fuarın yapılacağı salonun çevresi ise büyük bariyerlerle sarılırken, salona yakın yolların tamamı da trafiğe kapatıldı. Buna rağmen salon etrafına toplanan binlerce savaş karşıtı protestolarına devam ediyor.

Thames nehrinden gemilerle taşınan silahlar, Thames kenarında bulunan Excel Sergi Salonu’na getiriliyor. Protestocular ise salı günü açılacak fuarda sergilenecek silahların gemilerden indirilmesine engel olmaya çalışıyor. Eylemlerde son iki günde ise 10 kişi gözaltına alındı.

Dünyanın en büyük silah fuarı olan Londra Excel Silah Fuarı’na ilişkin Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Sadiq Khan, “Uluslararası Savunma ve Güvenlik Silahları fuarının yapılmasına karşıyım. Fakat elimden bir şey gelmiyor. Silah tekelleri ve İngiltere hükümeti Doğu Londra’da böyle bir fuarı gerçekleştirirken, fuarı iptal etme ya da yasaklanması yetkisine sahip değilim” dedi.

Öte yandan eylemler her geçen gün kitleselleşirken, yarın da “Kürtlerin Katledilmesine Engel Olun” talebi ile eylemler yapılacak. Çeşitli Türkiyeli insan hakları savunucuları ve demokratik kurumların da katılacağı eylem ve toplantılara İngiliz anti-faşist grupların da yoğun katılımı bekleniyor.

Etiketler
Daha fazlası
Close