DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Londra’nın dört hastanesinde grev

Londra’nın 4 hastanesinde temizlik, hasta bakımı, güvenlik gibi “hizmetler”de çalışan işçiler iki haftalık greve çıkıyorlar.

londra-hastanelerde-grev-serco

HABER MERKEZİ– Barts Health NHS Trust’a ait 4 hastanede çalışan temizlik, güvenlik ve hasta bakıcılık gibi “hizmet“ işlerinde çalışan yüzlerce işçi bugünden (25 Temmuz Salı) itibaren iki haftalık greve çıkıyorlar.

Böylece düşük ücretler karşısında bir süredir devam eden mücadelelerini üst bir seviyeye çıkarıyorlar.

Sendika ile (söz konusu işleri devralan uluslararası hizmet şirketi) Serco arasında 21 Temmuz Cuma günü yapılan görüşmeden sonuç çıkmayınca iki haftalık grevin düğmesine basıldı.

İşçiler ücretlerin yükseltilmesi talebiyle 4 Temmuz’da da 48 saatlik bir grev yapmışlardı. Yapacakları iki haftalık grevin sonucunda eğer talepleri yine karşılanmazsa Ağustos ve Eylül aylarında da greve gidecekler.

Serco, geçen yıl Barts Health NHS Trust ile hastanelerdeki “hizmet işleri“ni yürütmek için 600 milyon sterlinlik anlaşma imzalamıştı. Serco şirketi 82 milyon sterlin kar etti ve CEO’suna yılda 1 milyon sterlin ödüyor.

Grevci işçiler ise saat başı ücrette 0.30 sterlinlik bir artış yapılmasını istiyorlar ancak bu talep Serco patronları tarafından reddediliyor.

Grev, Mile End Hastanesi, Royal London Hastanesi, St Bartholomew Hastanesi ve Whipps Cross Üniversitesi Hastanesi’ndeki Serco işçilerini kapsıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close