DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Lübnan’da kamu emekçileri grevinin 3. günü

Lübnan’da öğretmenler başta olmak üzere kamu emekçileri grevi 3. gününde sürüyor

lübnan grev

HABER MERKEZİ– Lübnan’daki Sendika Koordinasyon Komitesi’nin çağrısıyla Pazartesi günü başlayan grev sürüyor.

Başta öğretmenler olmak üzere grevci kamu çalışanları dün Lübnan’daki hükümet binasının önünde protesto gösterisi düzenlerdiler. Öte yandan dün yapılan kabine toplantısında “maaş krizi çözüme kavuşturulamadığı” bildirildi. Hükümet “Perşembe günü bir toplantı daha yapılacağını” açıkladı.

Bunun üzerine sendikalar grevi devam ettirme kararı aldıklarını duyurdular.

“Yeni maaş ölçeğinin Anayasa Komisyonu tarafından reddedilmesi nedeniyle” başlatılan greve tüm kamu, banka, okul ve belediye çalışanları katılıyor.

Komitenin yaptığı “kamu maaşlarının yeni maaş ölçeğine göre ödenmesinin” talep edildiği açıklamada, “işçiler, öğretmenler, sağlıkçılar ve tüm kamu çalışanlarının maaşlarının kesilmesi, yalnızca hükümetin veya bazı yöneticilerin değil tüm devletin başarısızlığının net ve açık bir göstergesidir. Umarız Bakanlar Konseyi, bankaların ve şirketlerin değil halkın ve işçilerin tarafında olacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Ulusal Sendikalar Federasyonu da, Sendika Koordinasyon Komitesinin grev çağrısına destek veriyor.

Meclis tarafından 2017 devlet bütçesi kapsamında kabul edilen ve kamu çalışanlarına zam içeren yeni maaş ölçeği, geçtiğimiz Cuma günü Anayasa Konseyi tarafından reddedilmişti.

Sendikal Koordinasyon Komitesi birkaç yıldır yeni ücret ölçeğinin onaylanmasını talep ediyor, bu amaçla grev kararının yanı sıra sık sık protesto ve basın açıklaması düzenliyor.

Hükümet, kamu personelinin maaş zammına bütçe bulmak için vergi artırmış ve yüzde 10 oranındaki KDV’yi yüzde 11’e yükseltmişti. Ayrıca bankalara yönelik bazı vergileri de artırmış ve şirketlerin karlarından alınan vergiyi de yüzde 15’ten yüzde 17’ye çıkarmıştı.

Bu vergi artışları özel sektördeki şirket ve banka patronlarının itirazına yol açmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close