İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Macaristan: ‘Kölelik yasası’ protestoların gölgesinde meclisten geçti

Patronlara, işçileri daha fazla çalıştırma olanağı tanıyan yasa tasarısı mecliste onaylandı

HABER MERKEZİ- Macaristan’da, gündeme getirildiğinden beri işçi ve emekçilerin protestolarına neden olan, iş kanununda değişiklikler öngören yasa tasarısı dün meclisten geçirildi.

Emekçiler, dün, “Kölelik yasası” olarak adlandırdıkları tasarının mecliste tartışılıp onaylandığı saatlerde dışarıda protesto gösterisi düzenlediler.

Başbakan Viktor Orban’ın sağcı iktidar partisinden milletvekillerinin hazırladığı yasa tasarısı, fazla mesai saatlerini arttırıyor. Yıllık 250 saat olan fazla mesai 400 saate çıkarılıyor. Sendikalar bu tasarının işçilerin toplu sözleşme yapma haklarını ellerinden alan ve patronlara, sendikal örgütlenmeleri atlayarak tekil pazarlık yapma olanağı tanıyan saldırının bir parçası olduğunu belirttiler.

AFP’ye konuşan işçiler, “Ücretleri arttırın, fazla mesai saatlerini değil“, “Fransızlar gibi kendimiz ayağa kalkmalıyız” şeklinde tepkilerini dile getirmişlerdi.

Tasarının geri çekilmesini talep eden sendikaları Konfederasyonu (MASZSZ), tasarının yasalaşması durumunda “İşçiler yılda 50 gün fazla mesai yapmak zorunda kalacaklar” açıklaması yapmıştı.

Sendikalar ayrıca, yasa teklifinin, ülkede üretim tesisleri bulunan Alman sanayi tekellerinin isteği üzerine gündeme getirildiğini savunuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close