DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Mahalla: Tekstil grevinden sonra devletin intikam saldırısı

Mısır’ın Mahalla kentindeki tekstil grevinin bitirilmesinden sonra patronlar öncü işçilere saldırıya geçti

mahalla tekstil grevi

HABER MERKEZİ– Mısır’ın Mahalla kentinde binlerce işçinin gerçekleştirdiği iki haftalık grevin ardından patronlar saldırıya geçti.

Devlete ait tekstil fabrikasında işçilerin kararlılıkla sürdüğü grev yerel milletvekillerinin araya girmesi ve patronların “işçilerin taleplerini yerine getirme sözünü vermesiyle” sonlandırılmasının ardından öncü işçiler cezalandırılıyor.

9 Eylül’de iki kadın işçi (Waha’a Mohamed Abd-el-Ra’uf ve Nagwa Sa’ad Abd-el-Qadir) ve dört erkek işçi (Muhammed el-Seyyid Misbah, Amru Rifa’at Salama, Amir Gamal Hassan ve Karim Hossam Isma’il) işten uzaklaştırılıp “greve teşvik ve işi engelleme” gerekçesiyle polise rapor edildi. Bir başka işçi, Yasser Fahmi, İskenderiye’deki tesislere zorla nakledildi.

Şirket ayrıca, işçilerin Eylül ödemelerini erteledi. Bu arada, polis şehirdeki olası protesto gösterilerine karşı takviye edilmiş vaziyette konuşlandırıldı.

11 Eylül’de ise grev sürecindeki şirket yönetimi tümüyle değiştirilerek yeni bir yönetim oluşturuldu.

Öte yandan, Mahalla tekstil işçileriyle dayanışma kampanyası başlatıldı. İmzaya açılan dayanışma metninde şunlar söyleniyor:

Mahalla’daki tekstil işçileri yoksulluk ve baskıya karşı cesur bir tavır sergiledi. Ağustos 2017’de şirketin binlerce çalışanı, iki haftalık bir greve ve protesto gösterilerine katılarak yoksulluk düzeyindeki ücretlerine eklenen ikramiye ve ödeneklerin verilmesini talep etti. Güvenlik güçlerinden gelen tehditler ve yıldırma olaylarına rağmen ve sendikacıların tutuklanması ve hapsedilmelerine karşı direndi.

Mahalla işçileri ve aileleri ile olan dayanışmamızı ilan ediyoruz.

Mısır yetkililerini, işçilerin grev ve örgütlenme haklarına saygı duymaya ve sendikacıları tutuklama ve hapsetmeleri durdurmaya çağırıyoruz. Küresel sendikal hareketi adalet mücadelesinde Mısır’daki kardeşlerimizle dayanışma içinde hareket etmeye çağırıyoruz.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close