GENÇLİKİŞÇİ SINIFI

Maraş Katliamı Anmasinda faşist provokasyon

Katliam’ın failerinden biri olan Ökkeş Şendiller, Anma programını bürosunun balkonundan nispet yapar gibi izledi

Anmada faşist provokasyon

Kahramanmaraş Katliamı’nın 32. yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma programında olaylar çıktı. Polis, etkinliğe tepki gösterip ortamı provoke etmeye çalışan faşist bir grubu biber gazı ve sis bombası kullanarak dağıtmaya çalıştı.

Avrupa‘dan ve Türkiye‘nin çeşitli yerlerinden gelen yaklaşık 5 bin Alevi, saat 10:00’dan itibaren Hafız Ali Efendi Meydanı‘nda toplandı. Çevre illerden gelen kuvvetlerinde görev aldığı programda, olaylarda hayatını kaybeden insanların resimlerini taşıyan grup sloganlar atıp olayları gerçekleştirenlerin cezalandırılmasını istedi.

Anma programında Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız‘ın konuşması esnasında bir grup faşist, programın yapıldığı alana girmeye çalıştı. Bozkurt işareti yaparak “Burası Maraş buradan çıkış yok!” sloganı atıp yürüyen ve meydana girmek isteyen faşist grubu güvenlik kordonu oluşturan Çevik Kuvvet polisi dağıtmaya çalıştı. Sokak arasına kaçarak dağılan grup yeni katılımlarla daha da kalabalıklaşarak başka bir sokaktan meydana girmeye çalıştı. Yol kenarındaki taşlardan ve sopalardan toplayan grubu polis biber gazı ve ses bombaları ile dağıtmaya çalışırken, bazı faşistler gözaltına alındı.

Kahramanmaraş Katliamı’nın bir numaralı sanığı Ökkeş Şendiller, Maraş Katliamı’nı anma programını Valilik karşısındaki irtibat bürosundan adeta nispet yapar gibi izledi. Beraat ettikten sonra MÇP’den milletvekili seçilen Şendiller daha sonra Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte Büyük Birlik Partisi’ni kurmuştu.

Trabzon Bulvarı‘na yeniden çıkan grubu MHP İl Başkanı Mustafa Bastırmacı ve Merkez İlçe Başkanı Mesut Tosun sakinleştirmeye çalıştı. Bu kez Valilik önünde toplanan grup İstiklal Marşı söyledi. Polis panzeri üzerine çıkan Bastırmacı, megafonla yaptığı konuşmada, “Arkadaşlar anma programını gerçekleştirenler dağıldı. Lütfen siz de dağılın!” dedi. Faşistler daha sonra tekrar Hafız Ali Efendi Meydanı’na doğru yürüdü.

Etiketler
Daha fazlası
Close