DÜNYAManşet

Marks’ın 200’üncü doğum günü etkinliği

HABER MERKEZİ– Bilimsel komünizmin dahi kurucusu, dünya proletaryasının lideri ve I. Enternasyonal’in (Uluslarası İşçi Birliği’nin) öncüsü ve kurucusu Karl Marx doğumunun 200 yılı vesilesiyle dün MLPD (Marksist Leninist Almanya Partisi) tarafından düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Marks 5 Mayıs 1818’de Almanya’nın Trier kentinde doğmuştu.

Etkinlik, 1848 Ekim ayında Köln’e yerleşmek zorunda kalan ve burada Neue Rheinische Zeitung (Yeni Ren Gazetesi) gazetesini çıkarmaya başlayan Marks’ın çalıştığı gazetenin önünde düzenlenmek istendi. Ancak burada başka bir gösteri olduğu gerekçesiyle polis izin vermeyince yakınında bir alanda Alte Markt‘ta yapıldı.

Etkinlikte yapılan konuşmalarda Marks’ın Proleter devrimin teori ve taktiklerinin kurucusu“ olduğu vurgulanarak, O’nun sadece teorisyen değil eylem adamı kimliğine dikkat çekildi. Marks’ın I. Enternasyonal’in (Uluslarası İşçi Birliği’nin) öncüsü ve kurucusu olduğu da vurgulanan konuşmalarda, bu gün ICOR‘un kurulması ve faaliyetleri ile O’nun yolundan ilerlenmeye çalışıldığı anlatıldı.

Etkinliğe TİKB‘de kendi bayrağı ile katılarak destek verdi.

Etkinlik Almanca Enternasyonal marşının söylenmesi ve ardından sembolik “Doğum günü pastası” dağıtılması ile sonlandırıldı.

Etiketler
Daha fazlası
Close