DÜNYAİŞÇİ SINIFI

McDonald’s işçileri uluslararası dayanışmayı örüyor

İngiltere: 4 Eylül’de grevi başlatma kararı alan McDonald’s işçileri diğer ülkelerdeki sınıf kardeşleriyle koordinasyonu sağlayarak ilerliyor

mcdonald's

HABER MERKEZİ– Cambridge ve Londra’nın güney doğusunda yer alan Crayford’daki McDonald’s restoranlarında çalışan işçiler grev için Cuma günü ezici çoğunlukla oy verdi. Ve 4 Eylül’de grevi başlatacaklarını duyurdu.

İngiltere’deki iki McDonald’s restoranında greve çıkacak olan işçilerin 4 Eylül’de karar kılmalarının nedeni, bu tarihin ABD’deki geleneksel “Labour Day” (işçi günü/tatili) ne denk geliyor olması. Çünkü grevciler, başta ABD ve Yeni Zelanda olmak üzere, sınıf kardeşleriyle iletişime geçip dünya çapında bir harekete doğru yol almak istiyorlar.

Nitekim BFAWU (fırıncılar, yiyecek ve ilgili sektörlerde çalışanlar) sendikası “fast-food” işçilerinin uluslararası düzeyde dayanışmasını güçlendirmek için bu tarihin seçildiğini açıkladı.

Geçmiş yıllarda binlerce Amerikan “fast-food” çalışanı, Hizmet Çalışanları Uluslararası Birliği tarafından koordine edilen 15 dolarlık (11.60 sterlin) saat ücreti için kampanya örgütlediler. Ve “15 Fight”ın bir parçası olarak 4 Eylül “İşçi günü”nde eylemler düzenlediler.

İngiltere’deki McDonald’s işçilerinin eylemi mücadele deneyimlerini aktarmak üzere İngiltere’yi ziyaret eden Yeni Zelanda’lı işçilerin de desteğini alıyor. Yeni Zelanda’da işçiler uzun mücadeleler sonucunda “sıfır saatlik sözleşmeleri” yasaklatmış ve saat başı minimum ücret hakkını elde etmişlerdi.

Belçika “fast-food” işçilerinden de bir heyet İngiltere’deki grevi desteklemek için Londra’ya gidecek.

BFAWU uluslararası destek çağrısında bulunuyor ve diğer ülkelerdeki müttefik sendikaların da 4 Eylül’de yapılacak eylemlerde yer almasını bekliyor.

Aslında, Nisan ayında McDonald’s patronları, “tüm çalışanlarına garantili saat sözleşmeleri sunacağını” açıklamıştı. Bununla birlikte, bu öyle kendiliğinden gelen ve gerçeklik kazanan bir zafer değil. İşçiler grev yapmadan, direnişe geçmeden gerçek kazanımların elde edilmediğinin farkında.

İngiltere’de “sıfır saat sözleşmesi” oldukça yaygın bir uygulama. “Esnek istihdam” sömürüsünde uç noktayı temsil ediyor. Ve haftalık asgari çalışma saatlerini garanti etmediği gibi, diyelim ki haftada sadece 10 saat çalışmaya çağrılan bir işçiye bu 10 saatin ücreti veriliyor! Ücretlerin düşük seviyesi gözönüne alındığında bu uygulama işçilerin asgari yaşam gereksinmelerini bile karşılamalarına yetmiyor.

İngiltere’deki işçiler aynı zamanda saat başı 10 sterlin (yaklaşık 13 dolar) tutarında adil bir ücret ve şirket çalışanları olarak bir sendika kurma hakkının tanınmasını istiyorlar.

Onurlu muamele ve adil bir ücret talebinde bulunan McDonald’s işçileri ev kiralarını bile ödeyemediklerini belirtiyorlar.

ABD’de kampanya yürüten ‘fast food’ işçileri hareketinden çok şey öğrendiklerini belirtiyorlar. Hizmet Çalışanları Uluslararası Birliği (SEIU) tarafından desteklenen “15 Dolar İçin Savaş” kampanyası, McDonald’s’a önemli bir baskı uyguladı ve 10 milyondan fazla çalışanına saatte 15 dolar ödemek durumunda kaldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close