DÜNYAManşet

Meksika’da kadınlar: “Tecavüzcü vali olmayacak”

Meksika’da kadınlar: 5 kadına yönelik cinsel saldırıyla suçlanan Félix Salgado Macedonio’ya “Seni vali yaptırmayacağız” diyor

Meksika kadın cinayetlerinin, taciz ve tecavüzün tavan yaptığı ülkelerden biri. Aynı zamanda kadın mücadelesinin en diri ve militan olduğu ülkelerden de biri. Kadın cinayetlerini aklayan mahkemeleri yakmaktan, kitlesel sokak mücadelesine, Ulusal İnsan Hakları Komisyonu’nun işgalinden, kadın grevine kadar çok geniş bir mücadele zenginliğine sahip. Dünya kadınlarıyla birlikte BirKişiDahaEksilmeyeceğiz (NiUnaMenos) diyerek mücadele deneyimine zengin halkalar eklediler. Ve onlar kadına yönelik her eli kırmak için her yeri ateşe vermekle öne çıkmaya başladılar.

Şimdiler de ise, beş kadına yönelik cinsel saldırıyla suçlanan Félix Salgado Macedonio’nun vali adayı olmasını protesto edip, “Seni vali yaptırmayacağız” diyorlar.

Hakkında en az 5 kadına yönelik cinsel saldırı iddiaları bulunan Félix Salgado Macedonio’nun, Meksika’nın Guerrero eyaletinde gerçekleşecek valilik seçimlerinde Ulusal Yenilenme Hareketi (Moreno) adayı olmasına karşı kadınlar Chilpancingo şehrinde eylem gerçekleştirdi.

“Tecavüzcü vali olmayacak” pankartı taşıyan ve sloganlarla Chilpancingo Seçim ve Katılım Enstitüsü’ne yürüyen kadınlar, enstitünün duvarlarına Félix Salgado’yu hedef alan ve Meksika devlet başkanı Andrés Manuel López Obrador yönelik “AMLO suç ortağı” şeklinde yazılamalar yaptı.

Daha sonra Félix Salgado Macedonio’nun şehirdeki seçim bürosuna yönelen eylemci kadınlar, büronun girişini ateşe verdi. Kadınlar Meksika devlet başkanı Andrés Manuel López Obrador tarafından desteklenen Macedonio’nun adaylığının geri çekilmesini istiyorlar.

Daha fazlası

İlgili

Close