DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Mısır: Tekstil grevi ‘sorunu çözme sözü verilmesi’ üzerine bitirildi

Sendika başkanı Abdel Fattah İbrahim dün yaptığı açıklamada, 16 bin işçinin katıldığı Mahalla’daki tekstil grevinin bitirildiğini duyurdu.

mahalla grev

HABER MERKEZİ– Sendika başkanı Abdel Fattah İbrahim dün (pazar) yaptığı açıklamada Mısır’ın Mahalla şehrindeki Mısır İplik ve Dokuma şirketindeki 16 bin işçinin iki haftadır süren grevlerini bitirip işe geri döndüğünü açıkladı. Bu kararın “hükümet yetkililerin sorunları çözeceğiz sözünü vermesi” üzerine alındığını aktardı.

İbrahim, “işçilerin taleplerini görüşmek üzere hükümet yetkilileriyle bir birlik görevlendirdiklerini ve hükümetle talepleri üzerine görüşmelere devam edileceğini” söyledi. İşçilere, bazı milletvekillerinin imzasının bulunduğu “hükümet 1 hafta içinde sorunları inceleyecek ve bir çözüm bulacaktır” yazılı el ilanları dağıtıldı.

Grevin sona erdirilmesine yönelik müzakerelerin Cuma akşamı başladığını ve gece yarısından sonra da devam ettiğini söyleyen İbrahim “bizzat ben sendika üyeleri ile birlikte şirketin genel merkezine gittim ve işçileri işbaşı yapmaya ikna ettim” dedi.

Grevin bitirilmesi için çok uğraşan Mahalla Milletvekili Muhammed Abdo ise “işçilerin Mahalla milletvekillerinden cömert bir çaba gösterdikten sonra grevin sona erdiğini ve grevin şirketin 100 milyon dolar zarar etmesine neden olduğunu” aktardı.

Kamuya ait şirketin yetkilileri, daha düne kadar grevci işçilere önderlik edenler için “bunlar teröristtir” demişlerdi. Şimdi bu adamların verdiği “söz”e güvenilmeyeceğinin farkında olan işçiler taleplerinin 1 hafta içinde karşılanmasını bekliyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close