DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Mississippi Nissan işçileri sendikalaşma kavgası veriyor

Nissan işçileri, Amerika’nın Güney’inde kıran kırana bir sendikalaşma mücadelesi yürütüyor.

mississippi-nissan1

HABER MERKEZİ– Nissan’ın Mississippi fabrikasında otomobil montajında çalışan binlerce işçi, “işyerinde daha çalışılabilir bir ortam yaratmak ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi konusunda daha örgütlü bir mücadele yürütmek için“ sendikalaşmaya gidiyorlar.

Yüksek karlar edinen dev otomobil tekeli Nissan, düşük ücretle çalıştırdığı işçileri sendika içinde birleşmekten vazgeçirmeye iradelerini kırmaya çalışıyor. Öyle ki işçiler, patronun adamları tarafından ‘sorguya alınıyor’, silahlı toplantılar yapılıp bunun videoları işçilere izlettiriliyor!

Amerika’nın güneyinde yıllardır örgütlenme çalışması yürüten Sendika oylamaya gidiyor

mississippi nissan2

Bir süre önce, Birleşmiş Otomotiv İşçileri Sendikası (U.A.W. – United Auto Workers), 6 binden fazla işçinin çalıştığı Mississippi’deki Nissan fabrikasında, işçiyi sendikal düzeyde temsil etme yetkisini almak için işçilere çağrı yaptı. Gelecek hafta sendikanın kabul edilip edilmeyeceği oylaması yapılması planlanıyor. Sendika en az 4 bin işçinin olumlu yönde karar bildireceğini bekliyor.

U.A.W. 2012 yılından beri Nissan’da örgütlenmek için çok çaba sarfetti, çoğu kez patronların saldırıları karşısında sonuca gidemedi. Ama şimdi Nissan işçilerinin sendikalaşması sürecinde önemli bir aşamaya gelindi. Bu nedenle patronlar sendikalaşmanın önüne geçmek, işçilerin gözünü korkutmak için tehditler savuruyor. “Sendika buraya girerse fabrikayı kapatırız“ klasik burjuva tehdidi de içinde olmak üzere…

mississippi nissan7

Mississippi Nissan fabrikasında çalışan işçilerin yüzde 80’nini Afrika kökenli Amerikalılar oluşturuyor ve patronlar siyahi işçi emeğini olabilecek en kötü koşullarda sömürüyorlar. Aynı zamanda fabrika, Nissan’ın dünyadaki 45 adet fabrikasından sendikal örgütlülüğün olmadığı 3 fabrikadan birisi. Diğer 2’si de Mississippi gibi Amerika’nın Güney’inde! Geçmişte ‘eski’ köleliliğin en vahşi biçimlerinin yaşandığı bölgede tekelci kapitalistler, sendikaya bile tahammül etmeyen ‘yeni’ kölelik sisteminin değişmesine var gücüyle direniyor!

Yaklaşık 1 mil uzunluğunda bir alana uzanan fabrikada, birçok montaj fabrikasından daha büyük ve çeşitli modeller üretiliyor.

İşçilerin sendikal düzeyde dahi örgütlenmesine patronlar tarafından bugüne kadar engel olunmuş fabrikadaki çalışma koşulları son derece ağır, güvenliksiz çalışma egemen, ücretler düşük ve sık sık “iş kazaları“ oluyor. Uzun çalışma saatleri de bir diğer önemli sorun.

Sendika ve işçiler internet ortamında kendilerine destek olunması için imza atma ve mesaj yayınlama kampanyası yürütüyorlar. Aşağıdaki linkten ulaşılabilinir:

https://petitions.moveon.org/sign/stand-with-nissan-workers

mississippi nissan3

mississippi nissan4

mississippi nisan5

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close