BİLİM-TEKNİKDÜNYAMAKALELER

‘Mobil cihaz’daki kan ve ‘Goril Camı’

Akıllı telefonlarda da kullanılan koltan için savaşta milyonlarca kişi öldü, yüzbinlerce kadına tecavüz edildi

koltan1

Ege Deniz

Kongo’nun Doğusunda 1994 yılından beri yaşanan iç savaş ve çatışmalar, tarihte görülen en kanlı savaşlardan biri.

Emperyalist tekellerin kışkırtıp yerel vekilleri aracılığıyla devreye soktuğu kanlı tezgahın ana çizgileri tanıdık:

Komşu ülke Ruanda’da 1994 yılında katliam yapılır. İsyancı Ruandalı çeteler Kongo’nun doğusunu işgal ederler. Ruandalı çetelerin işgaliyle “istikrarsızlaşan bölgeye yardım” kılıfı altında çevre ülkeler de asker göndererek çatışmaya dahil olurlar. Türedi silahlı gruplar bölgede terör estirir.

Sonuç: Ölü sayısı 5 milyonu aşar, yüzbinlerce kadın tecavüze uğrar, kadınlar ve çocuklar katledilir.

Diğer sonuç: Koltan gibi madenler üzerinden kanlı karlar devşirilir

Sadece sayı olarak gördüğümüz bu istatistik verilerinin arka planında ise, tekelci kapitalizmin azami kar hırsına uygun hareket eden ‘koltan’ gibi madenler üzerinde hakimiyet kurmak isteyen uluslararası tekeller ve onların destekleyip silahlandırdığı yerel güçlerin savaşı var.

Öte yandan, Kongo’daki iç savaşın resmi olarak “2003’te bittiği” söylense de bölgedeki çatışma ve katliamlar devam ediyor.

Bu süre zarfında Kongo topraklarını işgal eden bütün ülkeler ve silahlı çeteler, ülkenin altın, elmas, koltan gibi maden cevherlerini bölge halkından gençleri ve çocukları kölelik koşullarında çalıştırarak çıkarmaya ve “yasal” ya da “yasal olmayan” yöntemlerle tekelci şirketlere tedarik etmeye devam ediyorlar.

koltan2

koltan3

Akıllı telefon üretimi için vazgeçilmez cevher: Koltan

“Yüksek teknoloji” ürünleri imal eden uluslararası tekeller için koltan vazgeçilmezliği ve değeri artan bir maden cevheri. Akıllı telefonların ve dizüstü bilgisayarların üretiminde kullanılan koltan, bu nedenle, amansız tekelci hakimiyet savaşlarının konusu.

Yüksek sıcaklıklara dayanıklı, mobil cihazlar, GPS, bilgisayarlar ve diğer cihazlarda kullanılan koltan madeninin dünya rezervlerinin yaklaşık yüzde 80’ine sahip ülke ise Kongo!

Kölelik, fuhuşa zorlama, tecavüz

Madenlerde köle gibi çalıştırılanların neredeyse yarısı çocuk. Yüzbinlerce kadına tecavüz ediliyor. Genç kızlar ve çocuklar fuhuşa zorlanıyor. Bölge halkı takattan düşürülüp kölelik koşullarına “uyumlulaştırılıyor”. Bütün bunlar ise, “yüksek teknolojili” tekellere minimum maliyetler olarak yansıyor!

koltan4

Akıllı telefonlara giydirilen ‘Goril Camı’

Vahşi bir sömürü düzeni üzerinde kurulu tekelci kapitalizm, insanlığı ve doğayı katledip yıkıma uğratırken, pis bir şekilde bundan övünç duymakla da kalmaz, insanın zekasıyla alay eder.

Akıllı telefonların Samsung ve Apple da dahil şu anda yüzde 70’inde kullanıldığı söylenen özel sağlam camlar var. Adı Goril Camı’!

Camın adının Goril olmasında, ilk bakışta “dayanıklılık” “ sağlamlık” gibi özelliklerine gönderme yapılıyor görüntüsünün ötesinde bambaşka bir çağrışım var.

Kongo’nun doğusunda koltan için insanlar köle gibi çalıştırılırken, çoğunluğu “yasa dışı” olan madenler çevreye ve doğada yaşayan hayvanlara hayati derecede zarar veriyor. Bir çok goril cinsinin yaşadığı bölgede bazı alttürlerin yok olma tehlikesiyle burun buruna geldiği ifade ediliyor.

Silah zoruyla yapılan tehditler, tecavüzler, katliamlar eşliğinde genç ve çocuk kadın ve erkekleri köleleştiren silahlı gruplar aynı zamanda gorilleri de öldürüyorlar.

goril camı

Bir rivayete göre ise, öldürülen goriller madenlerde çalıştırılan köleler için “besin kaynağı” olarak kullanılıyor! Bu nedenle, arka yüzü karanlık olan akıllı telefonlara takılan bu “cam”ın adının “Goril” olmasının tesadüf olduğunu düşünemiyoruz!

‘Goril Camı’nı üreten Corning şirketi 1879’da Edison ampullerini yaptığından bu yana özel cam üretimini sürdüren bir tekel.

2016 yılında şirketin ürettiği Goril Camı türleri 4,5 milyar cihazda kullanılmış.

Goril Camı kum ve diğer organik olmayan maddelerin karışımıyla camın sağlamlaştırıldığı ve “insan eli değmeden” kalıplara döküldüğü bir teknoloji kullanılarak üretiliyor.

Etiketler
Daha fazlası
Close