DÜNYAİŞÇİ SINIFI

‘Muhafazakarlar defolun!’

Yangın katliamından dolayı May’e karşı öfkesi dinmeyen Londra halkı faşist bir partinin desteğinde hükümet kurmaya çalışmasını da protesto etti.

may protestosu

HABER MERKEZİ- Kuzey İrlanda merkezli ‘aşırı sağcı’ Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) vereceği destekle hükümet kurmaya çalışan İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra’da protesto edildi.

Milletvekili sayısını artırmak hayaliyle geçen hafta gittiği erken genel seçim sandığından 12 milletvekili ve tek başına iktidar imkanını kaybederek çıkan May, seçimin ardından yaptığı açıklamada, azınlık hükümetini DUP’un desteğiyle kurmak üzere çalışmaların yürütüldüğünü duyurdu.

May’in, özellikle kadın ve LGBT’lilere düşmanlığıyla bilinen ‘aşırı sağcı’ DUP’la hükümet kurma çabasına karşı bugün Londra’daki başbakanlık binası önünde eylem yapıldı.

Gösteride, DUP’un kürtaja ve doğum kontrolüne karşı olduğunu, aynı zamanda eşcinsellerin özel hayatlarına da saygı duymadığını ifade eden protestocular, söz konusu partinin geçen yıla kadar liderliğini yapan Peter Robinson başta olmak üzere, pek çok DUP siyasetçisinin de paramiliter saflardan siyasete geçtiğine işaret etti.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı ve polis helikopterleriyle izlediği aynı gösteride, Başbakan May ayrıca, Salı gecesi 24 katlı bir apartmanda yaşanan yangın katliamı da protesto edildi.

Kitle sık sık “muhafazakarlar defolun!” “May artık gitme vakti geldi” gibi sloganlar attılar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close