DÜNYA

NATO zirvesi protestolarla bitti

IŞİD’e karşı aktif olma ve Afganistan’a daha fazla asker gönderme yönünde savaş kararları alındı.

HABER MERKEZİ– Brüksel’de düzenelenen ve savaş kararlarının alındığı NATO zirvesi sona erdi. Savaş harcamalarının yükünün nasıl paylaştırılacağı gibi konularda yapılan tartışmaların dışında sönük geçen zirvede emperyalistler arasındaki çatlaklar giderilememiş görünüyor.

Biraz da bunun etkisiyle olacak, NATO’nun “IŞİD’e karşı koalisyonda daha etkin rol alması” yönünde „flaş“ bir karar alındı. Trump’ın bastırmasıyla üye ülkeler, savunma harcamalarına yönelik yıllık ulusal bütçe planı hazırlanması konusunda çaba harcayacaklarını beyan ettiler.

NATO’nun “IŞİD karşıtı koalisyona” katılma kararı ise daha ziyade, emperyalist saldırılarda daha bütünlüklü bir görüntü çizmek ve özellikle Ortadoğu’da Rusya ve ittifaklarını geriletme hedefinin net bir şekilde ortaya konduğunun mesajını vermek olarak okunabilir.

NATO protestolarında yüzün üzerinde gözaltı

“Stop Nato 2017” inisiyatifinden 30’u aşkın aktivistl zirvenin sürdüğü dün 30’u aşkın kişi Evere komünündeki bir kavşağa kendilerini bağladılar. Polis birçok kişiyi gözaltına aldı.

Gün içinde NATO çevresinde yapılan bir çok eylemde ise 140 civarında kişi gözaltına alındı. Havaalanı ile NATO arasındaki yollara pankartlar asıldı.

Evere’deki Bordet kavşağında yapılan eylemle, devlet temsilcilerinin NATO zirvesine katılımını geciktirilmeye çalışıldı. Bu şekilde toplantı başlama saati sabote edilmek istendi. Zirveye katılacaklar başka yoldan gitmek zorunda kaldılar.

Yeni karargah da protesto edildi

Zirvede,NATO’nun 1.1 milyar Euro’ya mal olan yeni karargâhının da açılışı yapıldı.Eylemciler, toplantı öncesinde yeni karargâha çıkan yolları kapattı.

“NATO’ya Hayır”, “Savaşa Hayır” yazılı pankartlar açan göstericilere polis saldırdı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close