DÜNYAManşet

New York’tan Amsterdam’a George Floyd sesleri

ABD’de siyahların öncülük ettiği isyan gözü kara ve amansız olarak sürüyor. Fakat protestocular sadece siyahilerden oluşmuyor.

HABER MERKEZİ- ABD’de siyahların öncülük ettiği isyan gözü kara ve amansız olarak sürüyor. Fakat hareketin dikkat çeken özelliği; yıllardır kemer sıkma politikaları ve gerici-ırkçı saldırganlık altında “nefes aldırılmayan” diğer halklar da her türlü samimiyetsizliğe karşı tepkilerini ortaya koyuyor. Bu nedenle Trump’ı eleştiren CNN International’a tepkiler “liberal ikiyüzlülüğe” karşı öfke diye okunabilir. Protestocular sadece siyahilerden oluşmuyor. Neoliberal politikaların un ufak ettiği her kesimi de kapsamaya başladı.

Kaliforniya, Culver City’deki bir yürüyüşte genç bir siyahi kadın olan Candace Collins, “Gösteriye katılan siyah insanlar dışındaki insanları görmek çok şey ifade ediyor” ifadesi bunu somutlayan örneklerden sadece bir tanesi.

Bu yüzden ABD’nin Minnesota e letinin  Minneapolis kentinde polis tarafından boğularak öldürülen siyahi George Floyd için ABD’de başlayan protestolar dünyanın bir çok kentine sıçrayıp hız kesmeden devam ederken, ABD’de protestolar 75‘den fazla kente sıçradı.

George Floyd’un sesi; Almanya’dan Kanada’ya, İngiltere’den Hollanda’ya, oradan Yeni Zelanda’ya kadar bir çok ülke ve kentte yankılandı. Protestolar Pazar günü Londra ve Berlin’de ve Pazartesi günü Yeni Zelanda, Avustralya ve Hollanda da dahil olmak üzere dünyaya yayıldı.

Londra
İngiltere‘nin başkenti Londra’da binlerce kişi ABD Büyükelçiliği’ne yürüdüğü bildirildi. Büyükelçilik binasına girmek isteyen göstericileri polis engelledi. Göstericiler, “Adalet yoksa, huzur da yoktur” sloganlarıyla yürüdü. Londra’daki Trafalgar Meydanı’nda öğle saatlerinde toplanan yüzlerce gösterici, “Dizinizi boynumuzdan çekin” sloganları attı. “Gerçek pandemi ırkçılıktır” pankartının dikkati çektiği gösteride, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye dönük sosyal mesafe kuralları da umursanmadı. Göstericiler daha sonra kentin Thames nehrinin güney kıyısındaki Vauxhall semtinde bulunan ABD büyükelçiliğine yürüdü. Elçilik önünde yoğun güvenlik önlemi alan İngiliz polisi ile göstericiler arasında zaman zaman sözlü ve fiziki çatışma yaşanırken, 11 gösterici gözaltına alındı.

Berlin
Berlin’de göstericiler Floyd’un öldürülmesini protesto etmek için Pazar günü ikinci kez toplandılar. Almanya‘nın başkentinde farklı ülkelerden göçmenlerin birarada yaşadığı semtlerinden biri olan Hermannplatz’da bir araya gelmeden önce kilometrelerce şehirde yürüdüler. Alman medyasının aktarması ve polis raporlarına göre gösteriye yaklaşık bin 500 kişi katıldı. “Herhangi bir yerde adaletsizlik, her yerde adalet için bir tehdittir” ve “Siyah olmak bir suç değildir” şeklinde pankartlar taşındı. Polis, barışçıl bir şekilde sona eren başka bir gösteride Cumartesi günü Berlin’deki ABD Büyükelçiliği dışında yaklaşık 2 bin 200 kişinin toplandığını söyledi.

Kanada
Kanada’da Cumartesi günü birkaç bin kişi ırkçılığı kınamak ve polisin Çarşamba günü evinde iken balkondan düşen Regis Korchinski-Paquet’in ölümüne cevap istemek için Toronto’da yürüdü. Kanada medyasına göre, Toronto protestolarında, virüsün yayılmasını kontrol etmek için yüz maskeleri ile yürüyen protestocular “Başka bir yaşam” şeklinde sloganlar attılar.


Danimarka
Danimarka’da, yaklaşık 2 bin kişi Cumartesi günü Kopenhag’daki ABD büyükelçiliği dışında protesto için barışçıl bir şekilde bir araya geldi. Yerel medya kaynakları, kalabalığın daha sonra “George Floyd için Adalet” yazılı tabelalar tutarak Christiansborg Sarayı’na doğru yürüdüğünü bildirdi.

Amerika
Beyaz Saray’ın yakınında yangınlar çıkartıldı, New York ve Güney Kaliforniya’da mağazalar yağmalandı. Ulusal Muhafız birlikleri Pazar günü protestoların altıncı gecesini bastırmak amacıyla 15 eyalette ve Washington’da görevlendirildi. Mağaza pencerelerinin parçalandığı New York’ta polis yaklaşık 350 kişiyi tutukladı ve 30 polis çatışma sırasında hafif yaralandı. Chicago, Seattle, Salt Lake City, Cleveland ve Dallas‘ta da protesto gösterileri düzenlendi.

Louisville, Kentucky’de, yerel bir CBS üyesi olan WLKY-TV, Pazartesi günü bir kişinin erken saatlerde polis tarafından vurularak öldürüldüğünü bildirdi. Öldürülen kişinin protestocu olup olmadığı belli değil.

Batı Sahili’nde, Portland, Oregon’da, TV görüntülerinin polisin havai fişekle ateş eden protestoculara göz yaşartıcı gaz attığı için küçük yangınlar çıkardığı çatışmalar vardı.

Kaliforniya, Santa Monica’da, polis tutuklama yapmak için harekete geçmeden önce şehrin popüler Third Street Promenade bölgesinde lüks mağazalar yağmalandı. Yağmaları büyük ölçüde barışçıl bir yürüyüş izledi.

Daha güneyde, Long Beach‘in Los Angeles banliyösünde, bir grup genç erkek ve kadın, bir alışveriş merkezinin pencerelerini parçaladı ve 6: 00‘dan önce dağıtılmadan önce mağazaları yağmaladı.

Binlerce insan Pazar öğleden sonra Minneapolis’e bitişik St.Paul‘da bir miting için barışçıl bir şekilde bir araya geldi ve Eyalet Başken binasını kuşattı. Belediye başkanının CNN’ye verdiği demeçte, şehirde yaklaşık 170 mağazanın yağmalandığını bildirdi.

Floyd’un ölümü, kutuplaşan bir başkanlık kampanyası sırasında siyasi ve ırksal olarak bölünmüş bir ulusun öfkesine yol açtı ve son yıllarda siyah Amerikalıları polis cinayetleriyle ilgili olarak tekrar tekrar alevlenen protestolara yöneltti.

 

Daha fazlası

İlgili

Close