Manşet

Newroz alanı “Bijî berxwedana Efrînê” sloganıyla inledi

Bu yıl onbinlerce kişi yoğun kar yağışı, eksinin hayli altındaki dondurucu soğuğa rağmen Newroz kutlaması için sabahın erken saatlerinden itibaren Almanya’nın Hannover kentine  gelmeye başladı.

Newroz’a faşist Türk ordusunun Efrin işgaline duyulan öfkenin somutlandığı “Bebek katili Erdoğan” Faşist, terörist Erdoğan” sloganı, “Bijî berxwedana Efrînê” sloganı ile direnişin selamlanması ve sahiplenilmesi, “Alman panzerleri/tankları Kürdistan’dan-Efrîn’den defol“ sloganında somutlanan Avrupa devletlerine tepki damgasını vurdu. En çok taşınan bayrak ise YPG ve YPJ bayrakları oldu. Ayrıca yüksekçe bir direğe asılan TİKB bayrağı da göz doldurdu.

Kitlesellikte gençlerin başı çektiği, kadınların gençleri takip ettiği Newroz kutlamalarında Alman polisi estirdiği psikolojik ve fiili terörle Türk devleti ve polisi ile adeta yarıştı. Buna rağmen ne çoşkuda ne de öfkede bir eksilme oldu.

newroz 2018 almanya 1

Newroz’u yasaklamak için Türkiye ile sürdürülen kirli pazarlıklar ise boşa çıktı. Yasal Kürt kurumların yaptığı hiç bir izin başvurusunun kabul edilmeyeceğini, bu kurumların PKK uzantısı olduğunu söyleyen Alman polisi, içinde altmış iki devrimci, demokrat, yurtsever kurum ve Alman devrimcilerinin de bulunduğu “Efrin’i sahiplenme Platformu’nun” yaptığı başvuruya ise yasal kulp bulamadı. Alanda kitap ve yiyecek standları da dahil hiç bir standa izin verilmedi. Daha şehir girişinde otobüsleri karşılayan polisler otobüslerde didik didik “Yasaklı bayrak” aradı. Buna rağmen coşku ve  tempo hiç düşmedi.

newroz 2018 almanya 2
Avrupa’nın her yerinden gelen kitle Kırmızı ve Yeşil kollar olarak iki koldan yürüyüşe geçti. Miting alanı Opern Platz’a Yeşil Kol ulaşırken, Kuzey Ren Westfalya (NRW) eyaletinin yürüdüğü Kırmızı kolda yapılan yürüyüş polisin provokatif yaklaşımları ile sık sık durduruldu. Alana çok az bir mesafe kala kitleye “Dağılın yoksa zor kullanırız, yasaklı slogan atıyorsunuz” anonsu geçen polis çoluk çocuk binlerce kişiyi buz gibi havada alıkoydu.

Kitlenin dağılmayıp “Bijî berxwedana Efrînê” sloganını daha bir gür atması üzerine jet hızıyla kitleye saldıran polis ummadığı bir öfke ile karşılaştı. Kitlenin de polisin üzerine aynı hızla yürümesi üzerine kendisi geri geri çekilip yürüyüşe tekrar izin vermek zorunda kaldı.

newroz 2018 almanya 3

Efrin’e saldırıların durması istendi
Alanda Herne Pêş Marşı’nın okunmasının ardından Sol Parti (Die Linke) Eş Başkanı Bernd Rixenger ve Sol Parti federal ve eyalet milletvekilleri ile Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) eş başkanları Tahir Köçer ve Ayten Kaplan birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda, işgalci Türk devletinin Efrîn’e yönelik katliam, işgal saldırıları ve Avrupa devletlerinin sessizliği kınanarak, saldırıların derhal durdurulması istendi.

newroz 2018 almanya 4

Ardından TEV-ÇAND korosu sahne aldı.Kutlamalarda bir konuşma yapan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan,

“Kürt halkı bugün katliamlarla karşı karşıya. Yaşadığı her coğrafyada zulümle karşı karşıya. Kendi onuru için, insanlık mücadelesi verirken, eşitlik ve özgürlük mücadelesi verirken her türlü zulüm ve katliamla karşı karşıya kalmıştır. IŞİD’e karşı Rojava’da direnen halkımız, IŞİD’i nasıl geri püskürttüyse Efrîn’de de ÖSO’yu aynı şekilde püskürtecektir…ABD ve Avrupa ülkeleri sessizliğini korumaya devam ediyor. Tıpkı Fransa’nın göbeğinde 3 Kürt kadın siyasetçiye sessiz kaldıkları gibi. Cizre’de, Nusaybin’de, Şırnak’ta Sur’da sessiz kaldıkları gibi. Roboski’de 34 insanımız katledilirken sessiz kaldıkları gibi. Şimdi aynı katliam Efrîn’de. Efrîn’de siviller katlediliyor, Efrîn’de çocuklar katlediliyor ve Avrupa ülkeleri yine sessiz” diyerek emperyalist ülkeleri eleştirdi.

newroz 2018 almanya 5
Buldan sözlerine “Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki Kürt halkının iradesi asla teslim alınamaz. Kürt halkının onurlu mücadelesi teslim alınamaz. Bugün Kürtler dünyanın her yerinde alanlarda.” diyerek sürdürdü.

newroz 2018 almanya 6
Newroz kutlaması, müzik gruplarının sahne alması ardından sona erdi.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close