DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Nijerya: Sendika ve emek karşıtlığına karşı grev

Sendikalı olmak isteyen işçiler üzerindeki baskıların son bulması için petrol ve doğal gaz işçileri sendikası süresiz grevi gündemine aldı

HABER MERKEZİ– Nijerya petrol ve doğal gaz işçileri sendikası PENGASSAN dün bir açıklama yaparak “toplu işten atmalar durdurulup işçiler işe geri döndürülmezse” 18 Aralık’tan itibaren ülke çapında süresiz grev başlatacaklarını duyurdu.

PENGASSAN, yaptığı açıklamada “bu konuda şirketlere baskı yapıp yönlendirmesi için Federal Hükümete verilen 7 günlük ültimatom verildiğini, adım atılmazsa ülkenin dört bir yanındaki yakıt arzını ve dağıtımını durdurulacağına” dikkat çekti.

Açıklamada “petrol şirketleri sendikaya üye olma isteğini beyan eden işçiler üzerinde baskı kurmakta, sendikalı işçilere işten atmalar da dahil saldırmaktadır. Bunun son örneğini Naconde patronlarının toplu işten atma saldırısında yaşadık.” ifadelerine yer verildi.

Sendika “emek karşıtı politikalar güden patronların kanunlara da aykırı olan bu tutumlarına son vermeleri için” Federal Hükümete çağrı yaptı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close