GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

İngiltere’de Ford’un tehditlerine karşı işçiler: Mücadeleye hazırız

İşçi toplantılarında ve yapılan oylamada işçilerin yüzde 83’ü greve evet dedi

YAŞANACAK DÜNYA– İngiltere’de Güney Galler’deki Bridgend şehrinde kurulu Ford motor fabrikasındaki işçiler, fabrikanın kapatılması ihtimaline karşı greve “evet” dedi.

Unite sendika geçen hafta Bridgend işgücüyle bir dizi kitlesel toplantı düzenledi. Toplantılardan sonra grev oylaması yapıldı ve oy kullananların yüzde 83’ü „tesisi kurtarmak için gerekirse greve hazır olduklarını“ söyledi.

Sendikanın Galler bölge sekreteri Peter Hughes’in bir araya gelmesi, “Grev oylaması, işçilerin sessizce kaderlerini kabul etmeye hazır olmadığını açıkça gösteriyor. Ford’un, Bridgend bölgesini ve Welsh otomotiv tedarik zincirini tahrip edeceği benzeri görülmemiş bir endüstriyel sabotaj eylemi sunmasına izin vermeye hazır değiller” şeklinde konuştu.

Öte yandani “Socialist Workers”taki habere göre, bunun henüz “resmi” grev oylaması niteliği taşımadığı belirtiliyor.

Amerikan tekeli Ford, 2020 Eylül’üne kadar tesisi kapatmayı, doğrudan bin 500’den fazla işçiyi işten çıakrmayı planlıyor. Bu aynı zamanda tedarikçiler ağındaki binlerce işçinin işsiz bırakılması anlamına geliyor..

Bridgend’deki mücadele, firmanın karlılığı artırmak için yapılan büyük bir yeniden yapılanmanın bir parçası olarak gündeme geldi. Ford patronları bu yılın başlarında Almanya’daki tesisilerden en az 5 bin işçinin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Ford Köln’de 18 bin, Saarlous’da 6 bin ve Aachen tesislerinde de ise 200 kişi çalışıyor. Bu işten çıkarmanın sebebi ise dev tekelin iş gücünü düşürerek Avrupa’da karlı bir duruma gelmek istemesi.
Bu nedenle, Ford patronlarının saldırısı karşısında yerel/ulusal düzeyde tepki ve grevler tek başına sonuç almaya yetmeyecektir.

Başta tüm Avrupa’daki Ford işçileri olmak üzere enternasyonal dayanışma içerisinde ortak eylem hattının örülmesi tayin edici olacaktır.

Örneğin, Alman Ford işçilerinin örgütlendiği IG Metall sendikası, 29 Haziran’da Berlin’de büyük bir gösteri planlıyor.

“Sektörün sosyal, ekolojik ve demokratik olarak yeniden yapılandırılması” yoluyla işlerin güvence altına alınması için çağrıda bulunacak.

Bu eylem, İngiliz Ford işçilerinin de katıldığı, işçilerin Ford patronlarına karşı ortak tavırlarını güçlü bir şekilde gösterecekleri bir eyleme dönüştürülmeli.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close