DÜNYA

Nijerya’da da kolera

Nijerya’nın Kwara eyaletinde kolera salgını nedeniyle 17 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

nijerya-kolera-çocuk

HABER MERKEZİ- Emperyalist-kapitalist sömürgeciliğin 100 yıldır çöreklendiği Afrika’da, kıtanın yaklaşık 200 milyon nüfuslu devi Nijerya’da kirli savaşlardan yıkıma uğrayan halk şimdi de kolera salgınıyla boğuşuyor. Tıpkı, vekalet savaşının sürdüğü Yemen’deki gibi…

Yine çocuklar…

Hastalıktan 1 ile 5 yaş arası 460 çocuğun etkilendiği Nijerya’da kolera salgını nedeniyle 17 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi “Kwara Eyaleti’nde bin 617 kişide kolera tespit edildiğini, hastalık nedeniyle 17 kişi hayatını kaybettiğini” açıkladı.

Yokluk, açlık, yoksunluk…

Boko Haram’ın yaptığı katliamlara hemen her gün tanık olduğumuz ülkede dev enerji tekelleri ve onların yerel işbirlikçileri arasındaki çatışmalar ekseninde çete savaşları sürüyor. Emperyalizm için kar devşirdiği temel iki sektör var: Enerji hammaddeleri ve savaş sektörü!

Yeryüzünde günde 1 dolardan az gelirle yaşamını sürdürmeye çalışan en fazla kişiyi barındıran 4’üncü ülke Nijerya. Ülkede 100 milyondan fazla kişi “sefalet içinde yaşıyor.

Kan emici tekeller def edilmedikçe…

Ham petrol üretiminde dünyanın ilk 15 ülkesi arasında bulunan Nijerya, petrol ihracatı bakımından da 6’ncı sırada geliyor. Nijerya’yı doğalgaz rezervi bakımından Afrika’nın en büyük, dünyanın ise 9’uncu ülkesi konumunda.

İhracatının yüzde 92’sini petrol ve gaz satışları oluşturuyor ve ama ithalata bakıldığında yüzde 15’lik bölümün yine enerji ithalatı! Yani tekeller hammaddeyi alıyor, işledikten sonra tekrar satıyor.

Kar getiren temel (savaş ve enerji) iki sektörde ‘istihdam’ edilmeyen halkın geriye kalanı ise ‘artı-nüfus’ olarak kıtlığa, ölüme, sefalete terkediliyor…

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close