DÜNYA

ÖSO çeteleri tutunamıyor

El Bab’da birbirleriyle çatışan ve 15 kişinin öldürüldüğü söylenen ÖSO’dan kaçışlar sürüyor.

HABER MERKEZİ– Türkiye’nin destekleyip silahlandırdığı ÖSO çeteleri adeta bir dağılma sürecine girmiş durumda.

Türkiye’nin Suriye’ye dönük saldırgan politikalarının başarısız olması, diğer taraftan Katar kriziyle sunni ittifakın çatırdaması ve daha pek çok etkenin etkisiyle Türk ordusunun destekleyip silahlandırdığı ÖSO çetelerinin kendi aralarındaki çatlaklar büyüyor.

Bunun bir sonucu olarak ÖSO çetelerinden kaçışlar da sürüyor.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Fırat Kalkanı grubunda yer alan ÖSO’dan yeni firarlar oldu.

Geçen hafta 60 kişi Suriye ordusuna ve DSG’ye katılırken, dün de 6 ÖSO elemanı firar ederek DSG’ye katıldı.

Sputnik’in haberine göre, bir DSG yetkilisi konuya dair şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz hafta Sultan Murat, Muntasır Billah Tugayı, Feylek El Şam ve Alparslan Özel Kuvvetleri’ne mensup 60 kişi ayrılmışlardı, bize ve rejime katılmışlardı. Dün de ÖSO’ya mensup Şam Cephesi örgütünden 6 militan firar edip bize katıldılar. Silahlarıyla bize sığındılar. 6 kişi Menbiç Askeri meclisi savaşçılarına gelerek teslim oldular. Bizim saflarımızda yer almak istediler. Biz de şimdi bu 6 kişiyi araştırıyoruz. 6 kişiden 2’si Rakkalı diğerleri Halep ve Deyr ez Zor nüfusuna kayıtlılar. Bu 6 kişiyi uygun görürsek bizde kalabilirler. Bize anlattıklarına göre ÖSO’dan ayrılmalar devam edecek. ÖSO içinde büyük bir kavga var. Kendi içlerinde anlaşamıyorlar. Sürekli kavga ediyorlar.”

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close