DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Peru: Anlaşma sağlanmadı, öğretmenler grevi sürüyor

‘Anlaşma sağlanıyor’ havası oluşturuldu ama hükümetin dayatmaları nedeniyle öğretmenler grevi sürüyor

peru-grev

HABER MERKEZİ– Grevde olan Peru’lu öğretmenler ile hükümet arasındaki görüşmeler, hükümetin dayatmaları sonucunda yine tıkandı. Grev devam ediyor.

Lima’daki öğretmenlerin grevleri iki aydan fazladır sürüyor ve emekçiler, hedeflerine ulaşıncaya kadar protesto etmeye devam edeceği konusunda kararlılar.

Öğretmenlerin, ulusal bütçenin yüzde 10’unun eğitime harcanması, öğretmenlerin “performansa göre değerlendirilmesi”ne ilişkin yasanın yürürlükten kaldırılması ve ücretlerde artış gibi talepleri var.

Geçtiğimiz hafta, hükümet ile grevciler arasında bir anlaşmaya varılacağı havası yaratılmıştı. Hatta “Öğretmenlersiz eğitim olmaz” diyen devlet başkanı Kuczynski, sorunların giderileceği mesajını vermişti.

Ancak hükümetin özellikle “performansa göre değerlendirme” uygulamasında ısrar etmesi görüşmeleri kesintiye uğrattı.

Hükümet ile öğretmenler sendikası arasında ücret ve çalışma koşulları hakkında yapılan görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine, öğretmenler bölgesel olarak 15 Haziran’da greve başlamışlardı. On bini aşkın öğretmenin eylemleri, Peru’nun başkenti Lima meydanlarında yapılan protesto gösterileriyle ve sağlıktan, taşımaya farklı sektörlerden işçilerin destek eylemleriyle devam büyüdü. Farklı eyaletlerden Peru’lu öğretmenler ve sağlık çalışanları, 60 günü aşkın süredir başkent Lima’da grevleri devam eden öğretmenlere destek için greve çıktılar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close