GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Peru’da maden işçileri ülke çapında grevde

10 Eylül’de başlayan grevin 3. gününde (Perşembe günü) işçiler Çalışma Bakanlığını bastı

HABER MERKEZİ– 10 Eylül Salı günü, Peru’da maden işçileri ülke çapında ve sınırsız bir grevi başlattı. 

Yerel basında ve sosyal medyada çıkan haberlere göre, aylardır hazırlanılan grevin çağrısı, madencilerin ve metal işçilerinin sendikal şemsiye organizasyonu FNTMMSP tarafından yapıldı.

Grevin 2. günü olan Çarşamba günü grevci işçiler başkent Lima’da sokak gösterisi yaptı, “ulusal kongre”ye doğru yürüdü, polisle çatıştı.

12 Eylül’de ise işçiler Çalışma Bakanlığını bastı. Beşinci kata kadar çıkmayı başaran işçilere polis saldırdı, 17 işçi gözaltına alındı.

İşçilere acımasızca saldıran polis “madencilerin bakanlık binasını tahrip ettikleri” gerekçesine sığındı, Oysa maden işçileri grev eyleminin yasadışı ilan edilmesini ve madencilik şirketlerinin herhangi bir müzakere yapmayı reddetmelerini protesto etmek için bakanlığa girdiler.

Grevin ana nedeni, madencilik sektörü şirketlerinin Peru Madencilik, Metalurji ve Çelik İşçileri Federasyonu ile on yıl önce Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanan talepleri müzakere etmeyi reddetmeleri. Ayrıca, madencilik sendikaları, “Ulusal Rekabet Edebilirlik ve Verimlilik Politikası” kapsamında yapılan, işçi haklarını kısıtlayan bir anlaşmaya karşı çıkıyorlar.

İşçiler, kolektif ve “kalıcı” ya da “geçici” tüm işçileri kapsayacak bir sözleşme yapılmasını istiyorlar. Patronlar ise buna yanaşmıyor. Ve şu anda devlet zoru devreye sokulmuş durumda, grev polis baskısıyla sönümlendirilmek isteniyor.

Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Martin Vizcarra bir iş forumunda yeni rekabet yasasını savundu ve maden işçilerinin grevi Çalışma Bakanlığı tarafından yasadışı ilan edildi.

Peru dünyada 6. büyük altın üreticisidir. Ulusal ihracatın yüzde 60’ını temsil ettiği için madencilik yerel ekonomi için kilit öneme sahip.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close