DÜNYAManşetVideo

Peru halkı: Halk düşmanını serbest bırakamazsınız!

Eski diktatör Fujimori’nin tahliye edileceğinin duyurulmasının ardından Perulular sokağa çıktı

HABER MERKEZİ– Perulular, iktidarda olduğu dönemde, halk düşmanı suçlara imza atmış hapisteki eski devlet başkanı Alberto Fujimori’nin tahliye edilmesini protesto etti.

peru protesto

Dün (Pazar günü) Adalet Bakanlığının eski diktatörün salıverileceğini duyurmasından sonra halk sokağa çıktı.

Başkent Lima’da yürüyüş gerçekleştiren protestocular yerel basına verdikleri demeçlerde “Fujimori savaş suçlusu olduğu için affedilip tahliye dilmesine karşıyız, çünkü kadınları zorla kısırlaştırdı etti, sendika liderleri ve gazetecileri öldürdü.” “Affın yasadışı bir şekilde yapıldığına inanıyoruz. Affın yasal zeminini hazırlamak için kullanılan tıbbi rapor bir dolandırıcılıktır. Gerçek şu ki, Fujimorists ile (devlet başkanı) Pedro Pablo Kuczynski mevcut hükümeti arasında bir siyasi anlaşma yapıldı. Bugünün hepsini reddetmek için sokağa çıktık.” dediler.

Ombudsman Bürosu tarafından yapılan araştırmalar, 1990-2001 arasında kırsal alanlarda ve Quechua yerlilerinin neredeyse tamamının (272.028 kişi) kısırlaştırma operasyonuna maruz kaldığını bulguladı. Binlerce kadın zorla yapılan operasyonlardan sonra çeşitli rahatsızlıklar yaşadıklarını bildirdiler.

Peru Sağlık Bakanlığı, yaklaşık 350.000 kadın ve 25.000 erkeği “kısırlaştırmak zorunda kaldığını” iddia ediyor.

Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski, Temmuz ayında Fujimori için af kararını imzalamıştı. Ve binlerce kişinin protestosuyla karşılaşmıştı.

1990’dan 2001 yılına kadar iktidarda kalan Fujimori, 2009’da ülkedeki iç savaş sırasında 25 kişiyi ölüm mangalarının önüne göndermekten suçlu bulunarak, 25 yıl hapse mahkum edilmişti. Hükümetinin bir yolsuzluk skandalı sonucu düşmesinin ardından Japonya’ya kaçan Fujimori, 2005’de Şili’ye dönmüş, Şili de eski lideri 2007’de yargılanmak üzere Peru’ya iade etmişti. Fujimori’nin ailesi, eski diktatörün sağlık sorunları nedeniyle af talebinde bulunmuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close