DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Peru’lu işçiler hükümetin kısmi geri adımıyla grevi sonlandırıyor

İş yasasında yapılmak istenen değişikliklere karşı maden işçilerinin Çarşamba günü başlattığı grev, hükümetin -kısmen de olsa- geri adım atmasıyla sonlandırılıyor.

peru-maden-işçileri-grevi

HABER MERKEZİ- Peru’da hükümetin iş yasasında yapmak istediği değişikliğe karşı çıkan 5 binin üzerinde maden işçisinin geçtiğimiz Çarşamba günü başlattıkları ülke çapındaki grev Pazartesi günü sonlandırılacak.

Ülkenin önemli madenlerinde yapılan grevin ikinci ve üçüncü (Perşembe ve Cuma) günlerinde -grevi yasadışı ilan eden hükümetin eylemin üzerine saldığı- polisin saldırılarıyla çatışmalar çıktı. Lima’da yollar trafiğe kapatıldı. Hayat durdu.

İş güvencesini ortadan kaldıran ve işten atılmaları kolaylaştıran yasa değişikliğine karşı grevde olan işçilerin kararlılığı karşısında hükümet kısmen de olsa geri adım atmak zorunda kaldı. Çalışma Bakanlığı, işçi temsilcilerinin de katılacağı “görev gücü“ grubunda yasada yapılacak değişiklikler konusunda tartışma yürütülmesi ve maden işçilerinin Pazartesi işlerine dönmeleri konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Hükümetle yaklaşık 5 saat görüşme yaptıklarını açıklayan sendika temsilcileri ise Pazartesi işbaşı yapılacağını doğruladı. Hükümetle İş yasası konusunda yürütülecek tartışmalar Ağustos ayında başlayacak. Bu görüşmelerin 1 ay kadar sürmesi bekleniyor.

Ulusal Madencilik, Metalurji ve Çelik İşçileri Federasyonu’nun (FNTMMS) desteklediği grev Peru’daki tüm büyük madenleri kapsıyor. İiçilerin karşı çıktığı yasal değişiklikler işverenlerin işçiyi işten çıkarmasını kolaylaştırırken işverenin işsizlik fonuna ödeme yükünü işçinin sırtına yüklüyor.

Madencilik sektörünün çok önemli olduğu Peru, bakır, çinko ve gümüşte dünyanın en büyük ikinci, kurşunda en büyük dördüncü,  altın ve kalayda ise en büyük altıncı üreticisi konumunda bulunuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close