DÜNYAManşet

Potsdam’da iltica politikasına karşı gösteri

Mülteciler Potsdam’da iltica politikasına karşı gösteri düzenledi.

Mülteciler ve yardım kuruluşlarının temsilcileri, Potsdam’daki İçişleri Bakanları Konferansı’nın (IMK) yapıldığı yerin yakınında göç politikasını protesto eden bir gösteri düzenledi. Çok sayıda polis alana geldiği gösteride eylemciler “Utanın” ve “Hiçbir insan yasadışı değildir” sloganları attı. “Sınır dışı etme yerine kalma hakkı” pankartları taşındı.

Protestodaki bir sözcü göstericilerin sayısının 300 civarında olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler Dünya Mülteciler Günü’nde yapılan eylemde; Brandenburg eyaletinin parlamentosundan Sanssouci Park’taki içişleri bakanları konferans otelinin yakınlarına kadar yüründü.

Eyalet içişleri bakanları Potsdam’daki konferanslarında, diğer konuların yanı sıra, “Ağır suçluların ve sözde tehlikeli kişilerin” Afganistan ve Suriye’ye sınır dışı edilmesine izin verilmesini tartışmışlardı.

Mülteci derneğinden bir konuşmacı, içişleri bakanlarının sadece mülteciler hakkında konuşmalarını ama onlarla hiç konuşmamalarını eleştirdi. Göstericiler mültecilerin ötekileştirilmesinden ve izolasyon politikasından söz ederken, Berlin’deki Etehad derneğinin sözcüsü Afgan Soltan Akbari,örgütünün Afganistan’a sınır dışı edilmeyi ve Almanya ile orada hüküm süren radikal İslamcı Taliban arasındaki her türlü bağlantıyı reddettiğini söyledi.

Daha fazlası

İlgili

Close