DÜNYAİŞÇİ SINIFI

San Fransisco liman işçileri: Faşistlere geçit yok!

San Fransisco’da liman işçileri kentte faşistlerin yapacağı mitinge karşı harekete geçti, tüm emekçileri sokağa çağırdı

boston-protesto

HABER MERKEZİ– ABD’de boy göstermeye çalışan ve Charlottesville’de antifaşist gösteriye arabalı saldırı gerçekleştirip 1 kişinin ölümüne onlarcasının yaralanmasına sebep olan faşistlere karşı Amerikan işçi ve emekçileri mücadele kararlılıklarını gösteriyorlar. ABD’de her gün işçi sınıfının değişik bölükleri sokaklara çıkıyor, “faşistlere geçit yok!” diyorlar.

Önümüzdeki Cumartesi günü San Fransisco’da miting yapacağını açıklayan faşistlere karşı bu kez liman işçileri harekete geçti.

ABD Liman ve Antrepo İşçileri Sendikası (ILWU) bu sabah San Fransisco’da yapılan toplantının ardından bir bildiri yayınlayarak, 26 Ağustos’ta gösteri yapacaklarını açıklayan “Patriot Prayer” adlı faşist gruba karşı eylem çağrısı yaptı.

“Irkçılar Charlottesville Terörünü İstiyor – Bunu Durdurmak Bize Düşüyor!” başlıklı bildiride başta liman işçileri olmak üzere bölge halkına “faşistleri durduralım!” çağrısı yapılıyor.

Bildiride şu ifadeler yer alıyor:

Uzun yıllar boyunca çalışan liman işçileri, sendikamızın işçi sınıfının ve diğer emekçilerin haklarına ve hayatlarına karşı ölümcül bir tehdit oluşturan ırkçı hareketi durdurma çağrısını destekliyor.

Bu hafta sonu faşist gruplar, Charlottesville’deki ırkçı terörü tekrarlamak amacıyla miting düzenlemeyi planlıyor. Liman işçileri sahil boyunu ırkçılığa, savaşa ve polisin baskısına karşı savunuyor. Liman işçileri güç sahibidir ve emekten nefret eden beyaz üstüncülüğe sahip kişilerin linç terörünü buraya getirmelerine izin vermeyecek!

26 Ağustos Cumartesi günü, Marina Green’de (Crissy Field ile Fort Mason arasında) bir araya gelecek ve Crissy Field’da faşist provokasyonu durdurmak için yürüyüş yapacağız. Bütün ILWU üyelerini, diğer sendikaları ve destekçileri orada bekliyoruz. Bu ırkçı katillerin tekrar boy göstermelerine izin vermeyelim. Şimdi değilse ne zaman? Burada değilse, nerde? Gücümüz elimizde. Kullanalım!

26 Ağustos’ta, kendisini “Patriot Prayer” olarak adlandıran faşist grup, Crissy Field’da bir miting düzenlemeyi planlıyor. 27 Ağustos’ta birçok faşist grup Berkeley’de bir miting planlıyor. Bunun anlamı 26 Mayıs Portland’da yaşananların tekrarını istemektir: Bir önceki aydaki “Patriot Prayer” toplantısına katılan bir Nazi, iki genç kadını öldürdü. 4 Haziran’da Portland’daki 14 sendikanın üyesi işçiler “Patriot Prayer” faşistlerini durdurmak için mücadele etti.

12 Ağustos Virginia’daki Charlottesville’de yaşanan saldırılar faşistlerin “özgürce konuşma” haklarının olmadığını bir kez daha gösterdi. Ve şimdi faşistler ırk-terörünü buraya getirmek istiyorlar mi istiyorlar? Cevabımız hayırdır! Buna izin vermeyiz! San Fransisco örgütlü emekçilerin şehiridir! Faşistleri durdurmak için Afrikalı Amerikalı, Asya, Latino, gey, lezbiyen, kadın ve göçmen hakları savunucuları ile birlikte sınıf tavrını ortaya koyalım!

Şimdi, ILWU olarak diyoruz ki, ırkçılığın ve zulmün karşısında ayaklanma zamanı geldi! Bu ırkçı ve faşistlerin öldürmeye devam etmelerine izin veremeyiz. Yeter artık yeter! Sendika kararımızı eyleme geçirmek için 26 Ağustos’ta güçlerimizi birleştirelim!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close